logo

reklam

İstanbul’da Baharın Müjdecisi Laleler Açtı!

10. İstanbul Lale Festivali Başladı.

4

Emirgan Korusu’ndan görüntülerCam lale vazosunun açılışı 10. İstanbul Lale Festivali başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş ” Laleyi anavatanı İstanbul’ a geri getirdik. 500 bin lale ile başladığımız dikimi, bu yıl 30 milyona çıkardık” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş, laleyi anavatanı İstanbul’a geri getirdiklerini belirterek, “500 bin lale ile başladığımız dikimi, bu yıl 30 milyona çıkardık” dedi. 10. Uluslararası İstanbul Lale Festivali’nin açılışı, Emirgan Korusu’nda yapıldı.Törende konuşan Topbaş, laleyi anavatanı İstanbul’a döndürmek için yola çıktıklarını anlattı. Lalenin kültürün parçası olduğunu vurgulayan Topbaş, festivale 2005′te 500 bin lale soğanı dikerek başladıklarını kaydetti.”Laleyi anavatanıİstanbul’a geri getirdik. 500 bin lale ile başladığımız dikimi, bu yıl 30 milyona çıkardık” diyen Topbaş, bu yıl dikilen lalenin tamamının yerli üretim olduğunu, sektör olarak laleciliğin önemli geçim kaynağı haline geldiğini söyledi.Lale soğanlarının Konya ve Silivri’deki köylerde yetiştirildiğini vurgulayan Topbaş, “Şu an 200 çeşit lale üretimi yapabilir hale geldik. Atalarımız bin 500 çeşit lale üretimi yapabiliyormuş. Bu sayıyı yakalamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.Belediye Başkanı Topbaş, 543 bin lale ile oluşturulan bin metrekarelik halıyı gelecek hafta Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenecek etkinlikle gösterime sunacaklarını ve dünya rekoru kırmaya çalışacaklarını söyledi.Türkiye’de üretilen lalelerin yurtdışına satılması için projeler geliştirdiklerini kaydeden Topbaş, “Yenibosna, Çobançeşme bölgesinde bir araziye lale mezadı olacak bir tesis kurmaya çalışıyoruz. Hedefimiz buradan havalimanına ulaşmak ve uçaklarla yurtdışına satmak için lale göndermek” bilgisini verdi.Laleyi sadece çiçek olarak kullanmadıklarını dile getiren Topbaş, organik gıda boyası ve esans yapılması için üniversitelerle birlikte Ar-Ge çalışması yaptıklarını dile getirdi.Lale Vakfı’nın açılışını önümüzdeki hafta gerçekleştireceklerini açıklayan Topbaş, “Bizim lale ile ilgili çalışmalarımızın ardından Hollanda’daki Lale Müzesi’nin girişine lalenin anavatanının İstanbul’a olduğuna dair bir bölüm konuldu” dedi.- “Lalesiz bir İstanbul düşünemeyiz.

es

Emirgan Korusu’nda açılışı yapılan İstanbul Lale Festivali ‘ne Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AK Parti Sarıyer İlçe teşkilatı Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, Kültür Ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Kütük ve Birim Müdürleri Salih Doğan, Halk Ekmek A.Ş Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, İlçe belediye başkanları, İBB Çocuk Meclisi, İBB Gençlik Merkezi temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

5
Rekorlar Kitabına Girecek.
Başkan Topbaş lale festivali dolayısıyla değişik etkinliklerin yapılacağını ifade ederek önümüzdeki Cumartesi yapılacak bir etkinliği de şöyle duyurdu: “Önümüzdeki Cumartesi Saat 11’de Sultanahmet Meydanı’nda bin metre karelik bir alanda 545 bin lale ile oluşturulmuş bir halı deseni sergilenmeye başlayacak. Bu halı deseni dünya rekorlar kitabına girecek. Dünya en büyük lale desenli halıyı İstanbul’da görmüş olacak. Biz işte yapınca en iyisini yaparız.”

 

10. Lale Festivalinde Konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem

9

“AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ise lalenin kültürün bir parçası olduğunu belirterek, ” Bizi diğer kültürlerden farklı kılan özelliklerden biri de laledir. Unutulan bu değerin yeniden İstanbul’a'a kazandırılmasından mutluluk duyuyorum. İstanbul”u bir turizm merkezi haline getireceksek lalesiz bir İstanbul düşünemeyiz” görüşünü dile getirdi. Konuşmaların ardından laleden imal edilen organik gıda boyası ile yapılan pasta, Başkan Dr. Mimar Kadidir Topbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti Sariyer İlçe Başkanı, Çocuk Meclisi üyeleri ve Emirgan Korusu’na gezmek için gelen yeni evli çift ile birlikte kesildi. Program, Emirgan Korusu içinde cam sanatçısı Yasemin Aslan Bakiri tarafından yapılan cam lale vazosunun açılışı ile son buldu. AK Parti Sarıyer İlçe teşkilatı  Lale Festivali’nin açılışına katılanlar arasındaydı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem  daha sonra da vatandaşlarla ve çocuklarla birlikte Emirgan Korusu’nu renk cümbüşüne çeviren laleler arasında hatıra fotoğrafı çektirdi.

17

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent