logo

reklam

3. Boğaz Köprüsü’nün inşaatında bir yıl geride kaldı.

3. Boğaz Köprüsü’nün inşaatında bir yıl geride kaldı.

Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan’ın da katılımıyla geçen sene İstanbul’un fethinin yıl dönümünde temeli atılan 3. Boğaz Köprüsü’nün inşaatında büyük aşama kaydedildi. Köprünün kulelerinin üçte ikisi tamamlanırken, kule yüksekliği Avrupa yakasında 214, Asya yakasında 206 metreye ulaştı, her iki yakada da kayar kalıp sistemi sökülerek otomatik tırmanır kalıp sistemine geçildi.

bogz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla geçen sene İstanbul’un fethinin yıl dönümünde temeli atılan 3. Boğaz Köprüsü’nün inşaatında  büyük aşama kaydedildi.Karayolları Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, konsept tasarımı  “Fransız köprü üstadı” olarak nitelendirilen yapı mühendisi Michel Virlogeux ile  İsviçreli Ti Engineering firması tarafından yapılan, inşaatı bittiğinde üzerinden  8 şeritli kara yolu ve 2 şeritli tren yolunun aynı seviyede geçeceği köprüde  çalışmalar sürüyor.

3. Boğaz Köprüsü’nün içinde yer aldığı “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi”  kapsamında güzergah açılması ve harita alımı işleri gerçekleştirildi.

Çalışmalar çerçevesinde bugüne kadar 27,7 milyon metreküp kazı, 11  milyon metreküp dolgu çalışması yapıldı, 74 menfez ve 2 alt geçit, 1 üst geçit  ile köprünün temel şaft kazıları ve temelleri tamamlandı.

Köprüde, 19 viyadük ile 17 alt geçit ve  12 üst geçitte betonarme imalatlar, kule ve ankraj bölgesi imalatları yapımı  devam ediyor. 35 menfez ile Riva ve Çamlık tünellerinde çalışmalar sürerken, Riva  giriş ve Çamlık çıkış portalleri ise tamamlandı.

    – Kuleler her geçen gün yükseliyor

Hizmete alınmasıyla İstanbul trafiği ile Boğaziçi ve Fatih Sultan  Mehmet köprülerindeki yoğunluğu büyük oranda rahatlatması planlanan 3. Boğaz  Köprüsü’nün Asya ve Avrupa yakasında da kayar kalıp sistemi sökülerek otomatik  tırmanır kalıp sistemine geçildi. Ağırlıklı olarak Türk mühendislerin çalıştığı ve mühendislikte ileri  tekniklerin uygulandığı köprüde kulelerin üçte ikisi tamamlandı. Köprü  kulelerinin yüksekliği Avrupa yakasında 214, Asya yakasında 206 metreye ulaştı. Haftada 4,5 metre yükselen kulelerin eylül ayında 320 metrenin üzerine  çıkılarak bitirilmesi bekleniyor. Dört kulede 88 ankraj kutusu bulunuyor. 67  tonluk ağırlığıyla ankraj kutularından en ağırının montajı ise yakın zamanda  tamamlandı.

3. Boğaz Köprüsü’nün, 59 metrelik genişliğiyle “dünyanın en geniş”,  1408 metrelik ana açıklığıyla “üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun”, 322  metreyi aşan yüksekliğiyle de “dünyada en yüksek kuleye sahip” ilk asma köprü  olma özelliği taşıdığı belirtiliyor. Köprünün de içinde yer aldığı proje genelinde yaklaşık 5 bin 627 kişi  çalışıyor.

Yaz döneminde çalışan sayısının 6 bin 500′e çıkması planlanırken,  projenin sadece köprü kısmında 1400 kişi çalışıyor. 887 makine ve 52 çeşitli  ekipmanın kullanıldığı çalışmalar, hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda 24  saat devam ediyor.

 

http://www.milliyet.com.tr/3-bogaz-koprusu-nun-insaatinda-gundem-1886267/

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent