logo

reklam

İş Adamı Raşit Avcı ile çok özel ropörtaj.

İş Adamı Raşit Avcı ile çok özel ropörtaj.

Lider Ortak Sağlık Güvenlik birimi…

Raşit Avcı kimdir? Tanıyabilir miyiz?

RAS 25 Eylül1985 Sivas doğumluyum. Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünü bitirdim. Okulu bitirmem ile birlikte Çevre Mühendisi olarak kendimi en iyi şekilde yetiştirmenin yollarını aradım. Belirli bir süre atık yönetimi üzerine çalışmalar yürüttüm, bu süre zarfında İstanbul, Şile Belediyesinin atık yönetimi işlerini yürüten taşeron firmada şantiye müdürlüğü görevinde bulundum. Daha sonraki çalışmalarımda Çevre Danışmanlığı hususunda detaylı çalışmalar yaparak yaklaşık 40 firmada Çevre İzni ve Lisanslarının alınması üzerine çalışmalar gerçekleştirdim. Daha sonra İş Güvenliği Uzmanlığı yaparak bu konuda ilerleme ve uzmanlaşma kararı aldım ve bu konuda da çalışmalarımı uzun zamandır sürdürüyorum.

Bir çevre mühendisi olarak, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığını tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

 

Bu alanda uzmanlaşmak isteme sebebim her yıl iş kazaları sonucunda kaybettiğimiz çalışanlarımızın sayılarının bir nebze daha azalta bilmenin çabaları içerisinde olmak ve ekmek parası için evinden sağlıklı bir şekilde gelen çalışanlarımızın evlerine sağlıklı bir şekilde dönmelerinin yollarını bulmanın hedefleri içerisindeyiz.

 

Yeni İş Kanunu neler getirdi, neleri değiştirdi? Okuyucularımızı kısaca bilgilendirir misiniz?

Unutulmaması gereken en önemli konu bir çalışanımızın iş kazası yaşaması sadece kendi sağlığının bozulması anlamına gelmemektedir. Evde onları dört göz ile bekleyen sevdiklerinin üzülmesi, mağdur olmaları ve Türkiye ekonomisinin de zarar görmesi anlamına gelmektedir.

Bu sebep ile bir çalışanımızın iş kazası yaşamadan evine dönmesi şahsımı mutlu ettiği için bu alana yönelme kararı aldım ve bu alanda severek çalışmalarımı yürütüyorum. İş Güvenliği Uzmanlığı mühendislik çalışmalarının yoğun olarak uygulandığı alanlar olması sebebi ile mesleğimizi de icra etmeye devam ediyoruz.

 

İş sağlığı ve güvenliğinin önemi her geçen gün daha da artıyor, bunun sebepleri sizce nelerdir?

 

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu öncesinde 50 ve üzerinde personel çalışan işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurulması zorunluluğu vardı. Yeni kanun ile birlikte firmalardaki sayı sınırlamaları kaldırılmıştır. Çalışan sayısı gözetilmeksizin tüm tesislerde iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu gelmiştir. Bu duruma dair geçiş süreçleri tanınmış ve geçiş süreçlerinin tamamlanması ile birlikte her tesisin bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olacaktır.

Bu durum iş kazalarının her geçen gün azalacağının bir göstergesi olacaktır. Bu sebep ile yeni kanunun çok yerinde olduğunu ve faydalarını hep birlikte göreceğimizi düşünüyorum.

Raşit Bey, bize Lider Ortak Sağlık Güvenlik Biriminden bahseder misiniz? Kuruluş amacınızı oluşturan etmenler nelerdir?

 

Çalışanlarımızın, çalışmalarına başlamadan önce bilinçaltına yerleştirmeleri gereken ana kavramlardan biri “Hiçbir işin insan sağlığı ve hayatından daha değerli olmadığını” bilinçaltına yerleştirerek çalışmalarına öyle başlamaları gerekmektedir.

Çalışma alanlarımızda önlem alınmadığı takdirde konu insan sağlığı ve vücut bütünlüğünün bozulması ile sonuçlanabilecek durumları ortaya çıkarabildiği için iş güvenliği, zaman ve mekân gözetmeksizin her zaman en önemli konu arasında yer almaktadır.

 

İstanbul Sarıyer’de Sivaslı hemşerilerimizin yoğun olduğu bir yerde önemli bir haber sitesiyiz. Raşit Bey bu çalışmamızı nasıl buluyorsunuz?

İnternet medyasını yakından takip ediyorsunuz.

 

Lider Ortak Sağlık Güvenlik Birimi olarak şahsımın ve çalışan arkadaşlarımızın tüm tesislerde yaptığı çalışmaların ve edindiğimiz tecrübeleri bir araya getirerek güzel bir potada toplandığı ve çalışma hayatına katkıları olan güzel bir işletmedir. Çalışma arkadaşlarımız ile yaptığımız teknik çalışmalar sonucunda gelişime açık şekilde emin adımlar ile ilerlemekteyiz. Kuruluş amacımız iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği hususunda Lider firma olarak sektördeki yerimizi ve konumumuzu korumaktır. Firmalarda İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği, tüm iş güvenliği eğitimleri, çalışanların sağlık taramaları, risk analizleri, acil durum planları çalışmaları ile ilgili olarak hizmetler verilmektedir. Tecrübeli eğitmen kadromuz ile eğitim hususlarında etkili çalışmalar yürütmekteyiz.

İş Sağlığı Güvenliği hizmetleri ile ilgili olarak çalışan sayılarını 1-10 arasında olduğu işyerlerinde ödemelerin devlet tarafından yapılacağı hususunda bilgiler bulunmaktadır. Ancak bu durum geçiş süreçleri tamamlandığında belirgin hale gelecektir. Bunun dışındaki tüm iş güvenliği hizmetleri ile ilgili bedeller işveren tarafından karşılanacaktır.

Belirttiğim gibi iş güvenliği hizmetlerini yeni kanun ile birlikte tüm işyerlerinde zorunlu hale gelmiştir. Çalışma Bakanlığımızın lisans vermiş olduğu Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri sadece bağlı bulundukları iller ve çevre illerde hizmet verebilmektedirler. Diğer illerde hizmet vermeleri mümkün görülmemektedir. Haber sitenizin kurulmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Tüm Sivaslı iş adamlarının, siyasetçilerin ve bürokratların bir araya getirmeyi hedefleyen çalışmanız var. Sayenizde Sivaslıyı tanımış oluyorum. Ayrıca haber sitelerinizi incelediğimde farkına varmadan kendimi Sivas’ın ilçelerinde sokaklarında gezer halde buluyorum. Her sayfasında satır satır emeği olan değerli hemşerilerimi kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

 

Yaptığımız çalışmalara dayanarak tüm çalışanlarımıza ve Sivaslı hemşerilerimize çalışma hayatlarında başarılar diliyor ve kazasız günler diliyorum. Çalışma hayatlarında bizim için önlem alınması çok basit olan güvenlik önlemleri sonucunda yaşadığımız iş kazaları üzücü hale gelmektedir. Ricamız çalışma hayatında sağlığın varlıktan daha değerli olduğunu bilerek çalışmalarını sürdürmelerini rica ediyoruz.

 

www.sariyergundem.com haber sitesi olarak bizde size başarılar diliyor, değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

İnsanın dünyanın neresinde hangi çalışma koşullarında yaşarsa yaşasın, gerekli sağlık ve iş güvenliği önlemleri alınmış güvenli bir ortamda çalışmalarını sürdürme hakkına sahiptir.

İş veren ve emek işçilerinin iş ortamında yaşadığı sorunların, tehlikelerin, sağlık sorunlarının farkındayız. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla birlikte sosyal bir sorumluluk olan iş güvenliği çalışmaları zorunlu hale gelmiştir. Lider Ortak Sağlık Güvenlik Birimi olarak sizlere kuralcı yaklaşımlar yerine çözümcü yaklaşımlar getirmek üzere İş Sağlığı ve Güvenliği alanında uzman ve tamamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından geçerli sertifikaya sahip ekibimizle hizmet vermekteyiz.

Firmamız, İş Sağlığı ve Güvenliği anlanında her hizmeti vermekte olup Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Ortak Sağlık Güvenlik Birimi lisansı almıştır. Hizmetlerini İSO 9001 ve İSO 18001 OHSAS kalite standartlarında sürdürmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Analizleri

Misyonumuz:

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği bilincini yerleştirmek, tüm işverenlerin ve işçilerin sağlıklı ve güvenli bir ortak çevrede buluşmalarını sağlamaktır.

Vizyonumuz:

Lider Ortak Sağlık Güvenlik Birimi hizmet standardını korumak, kaliteli ve özverili hizmet çalışmalarını tüm üretim ve hizmet sektörüyle tanıştırmak.

Belgelerimiz:

web sitemiz

http://www.liderosgb.com/hizmetlerimiz/is-guvenligi-egitimi.html

www.sariyergundem.com

Ahmet Erim EFE

İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Analizleri

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent