logo

reklam

AK Parti iddialı isimlerle yarışacak!

AK Parti iddialı isimlerle yarışacak.

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimler ile ilgili geri sayım başladı. Yerel seçimlerde gözler AK Parti’nin bu ayın sonlarına doğru açıklayacağı isimlere çevrilirken, bakanlar ve AK Parti MYK’sından bazı isimler ön plana çıktı.

 

Kadın adaylarda büyük artış var.

 

Başbakan’ın yerel yönetimlerde kadın sayısının artırılması yönünde çalışma yapılacağını açıklamasının ardından, Başbakan Erdoğan’ın, yerel yönetimlerde kadınların daha güçlü temsil edilmesi konusunda titiz davranılması yönündeki talimatı, AK Parti’deki kadınları da harekete geçirdi. 2014 yerel seçimleri için belediye başkanı aday adayı olan kadın sayısında, geçen seçim dönemine göre 2.5 kattan fazla artış oldu. AK Parti’den, 2014 yerel seçimlerinde belediye başkanı aday adayı olmak isteyenlerin başvuru süresi 1 Kasım’da sona ererken, ülke genelinde 6 bin 250 kişi aday adaylık başvurusunda bulundu. 2009 yerel seçimlerinde, belediye başkanı aday adayı kadın sayısı yaklaşık 70 iken, bu dönem bu sayı 187′ye yükseldi. AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Ataş, 3 kadının büyükşehir, 11′inin il, 162′sinin ilçe, 11′inin de belde belediyesi başkanlığına aday adayı olduğunu bildirdi.

Belediye ve il genel meclisi üyeliğine de kadınların ilgi gösterdiğini belirten Ataş, bu dönem partilerinden belediye ve il genel meclisi üye aday adayı olmak için başvuran toplam 18 bin 149 kişiden bin 700′ünün kadınlardan oluştuğuna dikkati çekti.

 

Kabine Revizyonu önümüzdeki ay

 

Genel Merkez’de Erdoğan başkanlığında toplanan Üst Komisyon’da; Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem, Menderes Türel, Haluk İpek, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş, Güldal Akşit ve Zafer Çubukçu’dan oluşan 11 kişi bulunuyor.

Başbakan Erdoğan AK Parti’nin geleceğini belirlemek için bir taraftan yerel seçimlere hazırlarken bir taraftan da hükümette yapacağı kabine revizyonu için de çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehirlere aday yapılacak bakanların seçim çalışmalarını rahat olarak sürdürebilmeleri için Aralık ayında önemli bir kabine değişikliğine gidecek. 8 ile 10 bakanın değişmesi beklenen revizyonda AK Parti grup başkanvekillerinden birinin de isminin bakan olacağı öğrenildi.

Yeni Şafak

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent