logo

reklam

AK Parti’nin Şişli’deki en güçlü adayı Ahmet Ünal

Ahmet Erim Efe’nin yazısı 

AK Parti Şişli Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Ünal, bugüne kadar gerek iş, gerek siyaset ve gerekse STK’larda yaptığı çalışmalarla Şişli’ye yeni bir dinamizm getirecek, başarılı bir profil çiziyor. 

Geçtiğimiz günlerde Yaşar İliksiz, Adnan Erdoğan, Osman Sönmez ve İhsan Toy’un aralarında olduğu bir grup gazeteciyle birlikte Etiler Kile Restaurant’ta biraraya geldiğimiz Ahmet Ünal, aslında Şişliler’in çok yakından tanıdığı bir isim. Biz de Şişli’de siyasetin bu önemli ismini hem size tanıtmak, hem de izlenimlerimizi aktarmak istedik.

AK

1973 yılında Şişli’de doğan Ahmet Ünal, aslen Sivas Hafik’li. Evli ve 4 çocuk babası olan Ahmet Ünal; ilk, orta ve lise eğitimini de Şişli’de almış. Ahmet Ünal, aslında küçük yaşlardan bu yana ticaretin içerisinde olmuş. Ortaokul ikinci sınıftayken karnesinde 3 zayıf getirince, babası biraz da çalışma hayatının zorluklarını anlaması için sanayiye çırak vermiş. Bu tecrübe Ahmet Ünal’ın hayata daha ciddi bakmasına neden olmuş.

Ahmet Ünal, daha sonra iş hayatında yönünü çizen Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirmiş. Ancak iş hayatına atılması daha erken yaşlarda, 22 yaşında gerçekleşmiş. Önceleri tekstil sektöründe faaliyet gösteren Ahmet Ünal, daha sonra inşaat sektöründe karar kalmış ve halen bu sektörde faaliyetlerine devam ediyor. Türki cumhuriyetler ve Ortadoğu’da inşaat işleri yapan Ahmet Ünal, bu sektördeki işlerini halen Libya ile Türkiye’de yaptığı kentsel dönüşüm projeleriyle sürdürüyor. Ünal, ayrıca bir gıda şirketinin de sahibi.

Ahmet Ünal’ın gözden kaçırılmaması gereken bir diğer yönü de sporcu kişiliği aslında. Çünkü kendisi bir dalgıç ve bu konuda uzman. Hatta Şişli Sualtı Sporları Kulübü kurucusu ve üyesi. Bunun yanında Ahmet Ünal at binmeyi de seven ve bu spora da sık sık vakit ayıran biri.

Buraya kadar anlattıklarımız, Ahmet Ünal’ın iş hayatı ve özel hayatıyla ilgili. Fakat bu başarılı iş adamının sosyal yönü de çok aktif. Sosyal Projelere büyük önem veriyor. Ahmet Ünal çeşitli STK’larda kurucu ve üye olarak da yer almış. Halen Şişli Dernekler Federasyonu Kurucu Başkanlığı, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Sivas Sanayici ve İş Adamları Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şişli Platformu Kurucu Üyeliği yapan Ahmet Ünal, bu ve daha önceki faaliyetleri nedeniyle de ilçe de oldukça tanınan ve sevilen bir  sima.

Ahmet Ünal, kendi tabiriyle imkanı olanların yapabildiği bazı şeyler konusunda sıradan vatandaşa da fırsat sağlamak konusunda hep çaba sarfetmiş. Örneğin iyi bir okula gitmek isteyen, ancak alınmayan birçok çocuğun o okula gitmesini sağlamış. 1990’lı yılların ortasından verdiği sokak iftarlarıyla hem bu alanda ilk olmuş, hem de ihtiyaç sahiplerine sağladığı yardımlarla önemli bir hizmeti yerine getirmiş. Pek bilinmese de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yanında bulunan refakatçi otelini de Ahmet Ünal yaptırmış.

Aslında Ahmet Ünal yardım faaliyetlerinin bilinmesini pek istemiyor. Ancak madem bu kadar önemli hizmetler yapmış ve yapmaya devam eden biri var, bize düşen bunu herkese anlatmaktır. Bu yönüyle Ahmet Ünal aslında tam bir “Anadolu insanı” profili çiziyor ki, halkta bıraktığı samimi etki de bundan kaynaklanıyor.

Tabi bu yazının temel konusu Ahmet Ünal’ın uzun yıllardır uğraştığı siyasette kendisi için yeni bir adım atmış olması. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu değerli siyasetçi, AK Parti Şişli Belediye Başkan aday adayı. Ancak öğrenciliğinden bu yana siyasetin içinde olduğundan, bu alana da yabancı değil. Ahmet Ünal, AK Parti’nin kurulmasının ardından ise siyaset hayatına AK Parti çatısı altında devam etme kararı almış. 2010 yılında Ak Parti Siyaset Akademisi’nden mezun olan Ahmet Ünal, 2011 yılı genel seçimlerinde Ak Parti 2.Bölge Milletvekili aday adayı olmuş. Ama Ahmet Ünal’a sorsanız, size Şişli’ye belediye başkanı olmayı milletvekilliğine tercih ettiğini söyleyecektir.

Şimdi de 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den Şişli Belediye Başkan aday adayı olan Ahmet Ünal, son günlerde ilçede en çok konuşulan siyasetçilerin başında geliyor. Bunun nedenini Ahmet Ünal’la sohbetimiz ilerledikçe anladık. Zira anlattıkları, hiç de yabana atılacak şeyler değil. Hatta öyle ki, anlattıkları rakiplerinin de ona karşı mücadele ederken ne derece iyi hazırlanması gerektiğini gösteren detaylar içeriyor.

Bir kere Ahmet Ünal’la konuşurken, Şişli’yi ve Şişlileri ne kadar iyi tanıdığını hemen hissediyorsunuz. Gerek STK çalışmaları, gerek siyasi çalışmalarında halkla iç içe olması, onun konuşurken “sağdan da soldan da oy alacağız” sözlerinin temelini oluşturuyor. Mesela “falan mahallenin muhtarı CHP’li ama yerel seçimlerde benim için çalışacak” diyebiliyor. Ve bunu söylerken kendisine güveni, bu insanlarla kurduğu diyaloğa inancı her halinden hissediliyor. Yine milliyetçi duyarlılığı olan insanlarımızın da kendisini destekleyeceklerine inancı tam. Hatta bazı rakamlar telaffuz ediyor ama onları burada vermek doğru olmaz.

Sivaslı olması Şişli’de siyaset yaparken ona artı puan kazandırıyor. Zira Şişli’de nüfusu en fazla olan ilimiz Sivas. Sonra sırasıyla Ordu, Kastamonu ve Erzincan geliyor. Ama buradan Ahmet Ünal’ı sadece Sivaslıların destekleyeceği sonucunu çıkarmak da doğru olmaz. Çünkü bir akşam Bayburt hemşeri derneğinde, ertesi akşam Giresun. Ya da Ordu, Kastamonu ve Erzincan. Hiç fark etmiyor, ayrım yapmadan bütün Şişliler’in derdini dinleyip, onlarla dertleniyor.

Ahmet Ünal, Şişli’nin sorunlarını da biliyor demiştik. Evet, hem işi hem de mesleği gereği kent yönetimine hakim olduğu hemen belli oluyor. Mesela Şişli’de kangren haline gelen otopark sorununun farkında, hatta rakam vererek “şu kadar otopark lazım” diyebiliyor.  Kentsel dönüşümde ada bazlı projelerle yeni bir Şişli kurmanın hayalini taşıyor. Bu konuda kendisine gelecek her türlü eleştiriye karşı bir argümanı var ve bu konuda itirazı olanları ikna edebileceğine emin. Hatta rakiplerine karşı bir de eleştirisi var, diyor ki; “Türkiye’de siyaset yapanların yüzde 60’ı avukatlardan oluşuyor. Ama onlar şehirleşmeden ve şehirlerden anlamaz!..” Ne diyelim haksız sayılmaz…

Ahmet Ünal’ın burada anlatılamayacak kadar önemli projeleri var. Tabi biraz da adaylık sürecinde kendisinin anlatması gereken projeler bunlar. Ahmet Ünal şayet bu seçimlerde Şişli’de Mustafa Sarıgül gibi önemli bir adayla dahi yarışsa, Belediye Başkanlığını kazanacağından emin. Çünkü Mustafa Sarıgül’ün ilk 5 yılı hariç Şişli’ye hakettiği değeri vermediğini ve bunun da kendisine sürekli olarak puan kaybettirdiğini düşünüyor.

Ahmet Ünal’ın çizdiği girişimci, sıcakkanlı ve hayırsever insan profili onun Şişli için ne derece doğru bir tercih olacağını gösteriyor. Tabi halka yakınlığı ve Şişli’de yıllardır çeşitli vesilelerle yaptığı hizmetler onun rakiplerine karşı öne çıkmasını sağlıyor.

Son olarak Ahmet Ünal’ın seçimlerde kullanacağı sloganları da vermek gerekiyor. Bakın Ahmet Ünal sizlerden nasıl oy istiyor:

“Halka ve Hakka hizmet anlayışı ile Şişli Belediye Başkanlığına talip oldum. Sizlerin de desteğiyle ‘ŞİŞLİ AK BELEDİYECİLİK’ marka ve hizmetine Ahmet Ünal’la kavuşacak.

Sevdamız Türkiye, Sevdamız Şişli.”

www.sariyergundem.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent