logo

reklam

BİR NESLİN ÜSTADI NECİP FAZIL KISAKÜREK

Hüseyin Yorulmaz, Hat Yayınevi, Mayıs 2014

HÜSEYİN YORULMAZ

Bir Neslin Ağabeyi Erdem Bayazıt ve Bir Neslin Öncüsü Celal Hoca adlı kitaplarıyla tanınan Hüseyin Yorulmaz, bu kez yine Hat Yayınevi tarafından yayınlanan Bir Neslin Üstadı Necip Fazıl Kısakürek ile okur karşısında. Sakarya İl Kültür Müdürü olarak görev yapan Yorulmaz kitabını şöyle anlatıyor: Necip Fazıl’ın sanatı, şiiri, mücadelesi, Büyük Doğu üzerine kitaplar var ama ben burada farklı bir deneme yaptım. Bir Neslin Öncüsü Celal Hoca ve Bir Neslin Ağabeyi Erdem Bayazıt kitabımda denediğimi Necip Fazıl kitabımda da denedim. Dünyaya geldiği 1904’ten başlayıp 1983 yılına kadar kendimce başlıklar çıkardım; Paris’e gidişi, dönüşü, Abdülhakim Efendi ile tanışması, Büyükdoğu ve Ağaç Mecmuası’nı çıkarması gibi… Bunun dışında dostu olan Osman Yüksel Serdengeçti, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Ahmet Kabaklı gibi isimlerle tanışmasını, onların kendisi hakkındaki görüşlerini, kendisinin onlar hakkındaki düşüncelerini hikâye ettim. Farklı bir deneme olduğunu tahmin ediyorum.

Üstad Necip Fazıl çok yönlü bir şair ve yazardır. Kuşkusuz Cumhuriyet döneminin en ünlü şairlerindendir. Hikâye ve tiyatro eserleri ile kendi dönemine göre modern Türk edebiyatında bir çığır açmıştır. Polemikte üzerine yoktur. Aynı zamanda usta bir gazetecidir. Bir gazetede ve dergide tashihten başyazarlığa kadar her alanda çalışmış, gazete ve derginin a’sından z’sine kadar bütün işleri yürütmüştür.

40 yıllık mücadele hayatı boyunca Necip Fazıl bugün 100’den fazla eser bırakmış, 600 sayılık Büyük Doğu koleksiyonuna imza atmış usta bir sanatçıdır. Hakkında onlarca mezuniyet çalışması, yüksek lisans ve doktora çalışmaları vardır.

Hepsinden önemlisi Necip Fazıl bir nesle değil, nesillere öncülük etmiş, üstadlık yapmış bir şahsiyettir. Geçen yüzyıldan geriye kalan birkaç isimden biridir. Necip Fazıl bu kubbede baki kalan bir sadadır aynı zamanda. Kendi dile ile söylersek:

Bir gün akşam olur biz de gideriz

Kalır dudaklarda şarkımız bizim

Bugüne kadar yayınlanan eserleriyle yayıncısı olan Hat Yayınevi’nin oluşturduğu ‘Gençlik Değerlerini Keşfediyor’ isimli proje kapsamında ‘Biz Oradaydık’ sloganıyla şehir şehir ilçe ilçe gezerek kitaplarının adıyla oluşturulan panel programlarında panelist olarak yer alan Hüseyin Yorulmaz Bir Neslin Üstadı Necip Fazıl Kısakürek isimli kitabının ilk panel programını ise 28 Nisan 2014 tarihinde Kırklareli Üniversitesi’nde gerçekleştirdiklerini ve ilerleyen günlerde de çeşitli programlarda yer alacaklarını beyan ediyor. www.bizoradaydik.com adresinden bu tür etkinliklerin duyurulduğunu ve Hat Yayınevi tarafından yürütülen bu çalışmanın önemli bir boşluk doldurduğunu söylüyor.

www.sariyergundem.com

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent