logo

reklam

Hasan Gültekin Buzdolabından kuluçka makinesi yaptı!

Sarıyer’de yaşayan Hasan Gültekin, Buzdolabından kuluçka makinesi yaptı.

Sarıyer Ferahevlerde yaşayan marangoz ustası, beslediği tavukların kuluçka döneminden yeterince verim alamayınca evdeki buzdolabından kuluçka makinesi yaptı. El yapımı kuluçka makinesini tamamen evde bulunan kullanılmayan malzemelerden üreten Hasan Gültekin, kendi atölyesinde civciv yetiştirme makinasıda yaptı çok kolay bir şekilde civciv yetiştiriyor. Marangoz ustası olan Hasan Gültekin, atölyede arta kalan vakitlerinde hobi olarak kuluçka ve civciv makinaları ile uğraşıyor yeni şeyler oluşturmaya da merakı olan Hasan Usta, 4 ay önce evde bulunan kullanılmayan eşyaları kullanarak buzdolabından kuluçka makinesi yaptı.

20141210_212428

Hasan Gültekin 200 yumurta kapasiteli kuluçka makinesine 100 yumurta koyarak 1 ay önce üretime başladı. Yumurtalarından yüzde 90 oranında civciv çıkarmayı başaran Ayhan’ın kuluçka makinesi, komşularının da dikkatini çekti. Mahalleli civciv çıkarması için Hasan’a yumurta getirmeye başladı. Keklik yumurtusunda da başarılı bir çıkım elde etti.  İçerdeki sıcaklığı 37.5 derecede sabitleyen makine yumurtaları döndürerek, eşit derecede ışık ve ısı almalarına olanak sağlıyor. Buzdolabının ısıtmasını ampüllerle yapan Hasan Gültekin, nem sabitlemesini de ampülleri içine koyduğu su kaplarıyla yapıyor. Makinenin içinde nem oranı yüzde 65 civarında tutulurken, 21 gün süren kuluçka döneminin sonlarına doğru nem oranı yükseltiliyor.

Makinenin 1 parçası dışında tamamen 2′nci el makine parçalarından oluştuğunu söyleyen Hasan Gültekin şöyle konuştu: Hobi amaçlı tavuk yetiştiriyordum ” Bir tavuk kuluçka döneminde en fazla 11-12 civciv çıkarabiliyor. Bu makine ile 21 günde 200′e yakın civciv çıkarabiliyoruz. Makine bir tavuğun yumurtaya sağladığı ısı, nem ve döndürme işlemlerini otomatik yapıyor. Makinede, içindeki ısı derecesini sabit tuttuğu için buzdolabı kullandık. 21 günlük kuluçka süresinde 15 TL elektrik tüketiyor. Tek harcamamız da bu.” İşlerimde yorulduğumda bu amaçla çok dinlediğimi hissediyorum. Daha güzel araç gereçler yapmak için elimden geldiğince çalışmaya devam edeceğim.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent