logo

reklam

‘’ Darbenin seyrini bir astsubay değiştirdi ‘’

Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan bir dönem görev yapan güvenlik uzmanı Mete Yarar, 15 Temmuz gecesi özel kuvvetlere darbeci askerler tarafından yapılan baskına ilişkin, “Cuntacı (Tuğgeneral) Semih Terzi adlı general içeriden 20/30 kişilik bir grupla ÖKK karargâhına giderek el koymaya çalışıyor. Emir astsubayına, ‘Bundan sonra ben komutanım’ diyor. Zekai Paşa’nın emir astsubayı (Ömer Halisdemir) cuntacı generali vuruyor” dedi.

1

Darbeciler, TEM Daire Başkanı Turgut Arslan’ı da bir toplantı bahanesiyle Beştepe’deki Jandarma Genel Komutanlığı karargahına çağrıp rehin aldı. Elleri arkadan bağlanan Arslan’ın başına ateş edildi. Arslan yaralı kurtarılırken, koruması ise şehit edildi. İzmir Askeri Casusluk soruşturmasından tutuklanan Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, darbeciler tarafından Gölcük’te rehin alındı. Kösele, başarılı bir operasyonla darbecilerin elinden kurtarıldı. Kösele’nin darbenin başarılı olması halinde ise komutanlık emrine atanacağı ve darbe yönetimine karşı duracağı gerekçesiyle infaz edilebileceği iddia edildi.

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın darbeci askerler tarafından basılmasına ilişkin detayları anlatan Mete Yarar, darbe sürecinin Tuğgeneral Zekai Aksakallı’nın emir astsubayının hamlesi ile değiştiğini söyledi.

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın içeriden ele geçirilmek istendiğini belirten Yarar, “Cuntacı (Tuğgeneral) Semih Terzi adlı general içeriden 20/30 Kişilik bir grupla ÖKK karargâhına giderek el koymaya çalışıyor. Komutanın odasına giderek, emir astsubayına, ‘Bundan sonra ben komutanım’ diyor. Diğer komutanlıklar aranarak yeni komutan tebliğ ediliyor ancak diğer komutanlıkların hiçbirisi bunu kabul etmiyor. Tartışmalar sürerken Zekai Paşa’nın emir astsubayı bir anda beylik silahını tereddütsüz ekip cuntacı generali alnının tam ortasından vuruyor. Diğerleri de hemen karşılık verip onu şehit ediyorlar” diye konuştu. Bu olaydan sonra “cemaat darbesinin sekteye uğratıldığını” belirten Yarar, “O cuntacı ölmese bir çok eylem yapılacaktı. Türkiye o yiğit astsubayın adını ezberleyecek. Birçok komutanın yanındaki koruması bu olaylarda şehit edildi” dedi.

5 bin kişi katıldı

Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in cenazesi dün, memleketi Niğde’nin Bor ilçesinde yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi.

http://www.milliyet.com.tr/-darbenin-seyrini-bir-astsubay-gundem-2279471/

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent