logo

reklam

Erdoğan’dan Arınç’a: Aramızdaki meseleleri çözeriz

Erdoğan’dan Arınç’a: Aramızdaki meseleleri çözeriz.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından önemli satır başları;

14. yıldönümünde Düzce’de hayatını kaybeden kardeşlerime rahmet diliyorum. Dünkü Savaş Ay hakka uğurlandı. Biz katılamazsakta birçok arkadaşımız bu merasime eşlik ettiler. Savaş Ay’a Allah’tan rahmet diliyorum. Elbette 13 asırdan fazla süredir üzerinde konuluan meselenin bir anda çözüleceği umudunda değiliz. Kerbela’da 1374 yıl önce yaşanmış acı hadiseden yola çıkılarak kardeşlerin birbirlerine hasım olmasını biz en başta Hz. Hüeyin’in mübarek hatıralarına haksızlık olarak görüyoruz. Kendisini Müslüman olarak tanımlayan kişi gidiyor kutsal mekanda üzerindekiş bombaları patlatıyor. İslam’la da uzaktan yakından ilgisi yoktur olamaz. Çocuklar ölüyor, kadınlar ölüyor Kerbela’dan ders çıkartılması lazımken hemen hergün yeni Kerbelalar çıkıyor. Biz Yezidlerin tarafında olmadık. Yezid’in iktidar hırsı şuanda birilerinin deiktidar hırsız mazlumların kanını  toğrağa döküyor. Bugün’de Irak’ta Suriye’de kendisine hangi sıfatı takarsa taksın mazlumu katleden yezidttir mazlum ise Hz. Hüseyin’dir. Güç savaşarında şehit olan kardeşlerimiz için tıpkı Kerbela şehitlerimiz gibi bakıyor ve acı duyuyoruz.

“BİRLİKTE AŞACAĞIZ”

Eğer bizim aramıza başkaları girmezse özümüzle bizi biz yapan değerlele konuşursak aramızda mesele kalmayacak. Alevi ve Sunni kardeşimin arasında farklılıkları çok cüzi seviyededir. Biz aynı medeniyetin ortak mimarlarıyız. İktidar hırsı içindeki bizim aramızı açamaz. Bazı ülkelerin bazı partilerin bazı vekillerin özellikle terör örgütlerinin kışkışrtmaları bizim aramızı açamaz. Biz aracılarla konuşmaycağız. Varolan her meseleyi birlikte aşacağız. Aracılara gerek duymayacağız.Ateş bizim ateşimizdir. Bunu söndürecek olan da biziz. Birilerinin gelip bu ateşi söndürmesini beklemeyeceğiz. Bu acıyı Hacı Bektaş-ı Veli’nin o öğüdüyle bir olarak, iyi olarak, diri olarak hep birlikte Türkiye olarak biz söndüreceğiz.

11 yıllık süreçte Alevi kardeşlerimizin sorunlarını samimi şekile ele aldık. Öyle zannediyorum ki birkaç gün içinde Hacı Bektaş Veli’nin tüm tabelaları bu şekilde yazılacaktır. İstismarcıları aramıza almayalım.

Geçtiğimiz hafta Türkiye ekonomisinin ulaştığı güven ve istiskarar seviyesini gösteren dikkat çekici gelime yaşandı. Biz birileri gibi laf üretmiyoruz iş üretiyoruz. Emlak Konut’a yaklaşık 3,3 milyar lira nakit girdisi gerçekleşecek. Hem içeride hem dışarda Türkiye ekonomisine güven duyuluyor.

Ak Parti’nin Avrupa içindeki üyelik değişikliği oldu. Bizi 10 yıldır oyaladılar. Aldık, alıyoruz, üye yapılyoruz Avrupa Halk Partisi gözlemci statüsünden ayrıldık. Avrupa muhafazakarlar ve reformcular ittifakına tam üye olduk.

“BUNLAR DEDİKİ ÇETELERE DOKUNMASINLR”

Kızılcıhamam’da ifade etmiştim. Ak Parti kurulduğu günden bu yana kalıpların sınırlarını aşmış partidir. Ak Parti siyasetin teorisini yeniden yazmış siyaset tarihine yenilikler katmış partidir. AK Parti kökü derinlerde olan partidir. Ak PArti ilkeleri, kırmızı çizgileri, hedefleri olan partidir. Bizi anlayanlar bizim hadiseler karşısında nasıl tavır takınacağımızı anlarlar. 1994′te İBB kazandığımızda birileri şaşırdılar. Böyle sonucu beklemiyorlardı. Sonra bunu kabullendiler. Şimdi ne söylüyorlar hükümet okul, yol, konut, köprü, yapsın. hükümet  çetelere, saadet zincirilerine dönüşen ekonomik sisteme neşter atmasın dediler, hükümet tıkanan demokrasi kanallarını açmasın, yargıyı milletin yargısı yapamazsın dediler. Anaysa Uzlaşma Komisyonu kurulsun diye Meclis başkanımızın daveti oldu. Allah aşkına 326′yla biz 3 temislci veriyoruz 27-28′le o da 51-52′yle diğri de 3 temsilci veriyor. Onlar 9 biz 3 kişiyle temsil ediyoruz. Biz netice alalım diye bunu da kabul ettik. Kabul ettik de ne oldu. 60 madde üzerinde mutabık kaldıklarını söylüyorlar. Ben ne dedim 48 de iken ben dedim ki burada mutabık kalın bunu Meclis’ten geçirelim dedik. Bunları bir kenara koyalım dedik masadan kalsın. Dediler olmaz. Ana muhalefetin başkanı kalkı 60 maddede bir uyum var bu 60 maddeyi Meclis’ten çıkartabiliriz dedi. 4 tane siysi parti bunu beraber yapalım diye ifade kullanmadı.  Ben dedim ki hemen gidin ziyaret edin dedim. MHP zaten benim kapım kapalı diyor zaten hiçbir zaman açık olmadım ki. Hep kapalı. Arkadaşlarımız gittiler görüştüler. İadeyi ziyaret gerçekleştir  cevap şu ‘ 4 siyasi parti ittifak edersek ancak bu görüşmeyi yapabiliriz’ Biz 26 maddelik anaysa değişikliğini kendi grubumuzla parlementodan geçirdik. millete gittik. Millette yüzde 58′le evet dedi. Şimdi CHP’ye di,yorum ki dürüstseniz, samimiyseniz sizin söyleyeceğiniz tek şey gelirseniz gelirseniz gelmiyorsanız biz iktidarla görüşürüz iktidardan geçiririz. Ama bakın diyorum ya akşamdan sabah başka. Ben milletin takdirine havale ediyorum. Ama CHP’nin ne olduğunu  vatandaşım anlasın. Genel başkanları ne diyor vekilleri ne diyor. Biz bu milletin tercihi ile işbaşına gelmiş milletin emanetini omuzlarında taşıyan iktidarız. Biz verdiğimiz sözün arkasında dururuz.

“OMURGASIZDAN BİR ŞEY OLMAZ”

Siysi parti olarak ne düşündüğümüzü ifade ederiz.Ben taraf değilim bu oyunlara gelmeyin. Omurgalı olacaksın. Omurgasızdan bir şey olmaz. Rüzgar önünde yaprak gibi sallanandan bir şey olmaz. Milletin çirkin gördüğünü siyasi parti olarak bizde çirkin görürüz. Anaysa ve yasa çerçevesinde milletin bize verdiği yetkiyi kullanırız. Parti olarak bir şeyi kötü görüyorsak onunla mücadele ederiz Bize sadece millet istikamet çizer. Biz bunu slogan olarak dile getirmiyoruz. Biz milletin çizdiği istikamette ilerleriz. Kimse parmağını kaldırarak bizi azarlayacak bize hiza çizecek yetkiye sahip değildir. Biz birilerinin keyfi için birilerinin bitmez tükenmez kibiri için hedef ve ideallaerimizden vazgeçecek parti olmadık. Bu kadro içindeki herkesin özgüveni olacak. Arkasında milletin gücü olacağını hissedecek. Sözlerimi başka yere çekmeyin. millete görüşü sorulmuyır. 200 yıldır doğru olan budur deniliyor. Biz bize yapılanları başkasına reva görmek anlayışında olmadık. Biz miletimizin önüne birden fazla seçenek koyduk. 4+4+4 seçeneği ile okullar arasında tercih hakkını getirdik. Bizde bazı bazı eğitimciyim diye geçinenler 5+3′ün verimli 4+4+4′ün verimsiz olduğu anlayışını koyuyorlar.  Kamuda ister başörtülü ister başı açık çalışırsın, Meclis’e ister başı açık ister başı kapılı gelirsin. Her alanda her konuda dayatmaları kaldırıyor yaşam tarzı dayatmasını ortadan kaldırıyor milletimizin önüne tercihler getiriyoruz. Zincirleri parçalayarak köleleikten kurtulamazsınız. Zihninize, dilinize, kalbinize takılmış prangalardan kurtulacaksınız. Kim iseniz o olacaksınız. Başkasının ne dediğine değil vicdanınızın, kalbinizin, milletin ne dediğine bakacaksınız. Biz muhafazakar demokrat partiyiz. Farklılıkların varolma haklarını yaşam tarzlarını temşinat altına almak demokrat kimliğimizin neticesidir. Biz değer dayatılmasına karşı çıkarız. Biz birileri haz etmiyor diye, muhafazakar demokrat kimliğimizden vazgeçmeyiz. Ak Parti olarak her meselede görüşümüz vardır, hedefimiz vardır.

AK Parti ile sandıkta yarışamayacağını anlayanlar farklı temennilerin içine girmiştir. AK PArti sandıkta kaybetsin diye değil AK Parti çatırdasın bölünsün diye dua ediyorlar medet uımuyorlar Bu zavallıktır.Bu hareket içindeki hiçbir kardeşim  pusuda bekleyen zavallılara ümit vermeyecektir.

“ARAMIZDAKİ MESELELERİ ARAMIZDA ÇÖZERİZ”

Biz çıkar birliği yapmış kadro değiliz. Biz kader ortaklığı yapmış kadroyuz. Biz dava ortaklığı yapmış kadroyuz. Bu teşkilat içindeki her kademedeki arkadaşım millete hizmet için biraraya gelmiştir. Elbette kadro içinde zaman zaman bazı farklı yaklaşım olayları olabilir, yanlış anlayış olabilir, yanlış anlayışlar olabilir. Dava arkadaşlığının kardeşlik hukukunun gereği olarak biz meselelerimizi aramızda konuşur ve çözüme kavuştururuz. Kimsenin şüphesi olmasın aramızdaki meseleleri kendi aramızda çözüm yoluna koyacağız. Pusuda bekleyenlere fırsat vermeyeceğiz. Her bir arkadaşımın böyle mesulüyetle hareket edecğine düşmanı sevindirmeyeceğine inanıyorum.

“ŞİVAN PERVER’LE İBRAHİM TATLISES DÜET YAPACAK”

Hafta sonu Diyarbakır’da  300 aileyi evlendireceğiz. Diyarbakır’da Sivan Perver ve İbrahim Tatlıses beraber düet yapacaklar.

Habertürk

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent