logo

reklam

Fehmi Koru’dan Haber7′ye çarpıcı açıklamalar!

Haber7.com’un düzenlediği  2012 Yılı yılın enleri  yarışmasında okuyucuların büyük desteğini alan ve açık ara ile yılın köşe yazarı dalında birinci seçilen Star Gazetesi yazarı gazeteci Fehmi Koru, ödülünü Haber7.com Yayın Koordinatörü ve Sorumlu Müdür Osman Ateşli’den aldı.

Fehmi Koru medyanın yakın gelecekte rotasının tamamen değişeceğini belirtirken yazılı medyaya da ömür biçti.

Haber7.com’u ziyaret eden Fehmi Koru internet medyası ile birlikte gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

İnternet medyası medya olmaktan çıktı  medyanın en süratli haber verebilen, kendisini yenileyebilen, dolayısıyla da habere en çabuk ulaştıran, bu özelliği ile de medya deyince akla ilk gelen mecraların başında geliyor.  İnternetin üzerinden haberlerin paylaştırılmasını sağladığı için şimdilik internet medyası deniyor ancak gelecekte,  tıpkı Haber7.com gibi internet medyası da tıpkı gazetelerin televizyonların kendi isimleri ile anılması gibi kendisi için ayrı imiş gibi değerlendireceğimiz günlerin geleceğini düşünüyorum.

Televizyonların ilk çıkışında insanların ne olacağını bilemedikleri için şaşırdığını anlatan Fehmi Koru başlangıçta eğlence vasıtası gibi algılanan televizyonun aynı zamanda 24 saat haber verebilen bir araç olduğunun görülmesi üzerine gazetelerin kendilerine tehdit altında hissetmeye başladığını,  ancak bunu çabuk atlattığını söyledi.  Televizyonun kendisine göre eksileri olduğunu söyleyen Koru  internet üzerinden habere anında erişimin kağıda basılı haber veren gazeteleri  en ciddi tehdit eden gelişme olduğunu söyledi.

 

CİDDİ GAZETELER İNTERNETTE GAYRİ CİDDİ

 

Türkiye’de internet üzerinden ulaşılabilen sitelerin başka ülkelerdeki benzerlerinden pek farklı olmadığını söyleyen Koru  sözlerini şöyle sürdürdü “Yalnız bize ciddi gazeteler,  gayri ciddi sitelerle işi yürütüyorlar.  Gazetelerin kendi yapısına uygun şekilde değil siteler.  Kendilerini tıklattırmak için o tıkı da nasıl elde ederlerse etsinler rahatlığı içindeler. Özellikle galeriler üzerinden bunu yapıyorlar. Bir şey söylüyorlar onu bulmak için tıklandığında önünüze başka bir şey çıkıyor onu bulmak için de 30 tane daha gitmeniz gerekiyor. Gazetelerin internet üzerinden de gazete gibi davranması lazım.

Sadece ABD ‘de değil İngiltere’de geleneksel medya çok ciddi sıkıntı içerisinde.  İnternet siteleri onların yardımına koşuyor. Gazeteler Washington’daki bürolarını  masraf olmasın diye kapatıyorlar. İnternette güçlü olan gazeteler bürosu yoksa büro açmaya başladılar. “

 

GAZETECİLER İÇİN SOSYAL MEDYA UYARISI

 

Sosyal medya konusunda meslektaşlarından farklı düşündüğünü söyleyen Fehmi Koru, “İlk aklına geleni twit olarak atarak  kendisine takip edenlere ulaştırmanın doğru olmadığı kanaatindeyim.  Bugün birçok gazetecinin bu yüzden ciddi sıkıntılar çektiğini düşünüyorum. Gazeteler de tıpkı yurt dışındaki birçok gazete gibi bu konuda kısıtlamaya gitmeye başladılar. Gazeteler artık yazarlarına polemik konusunda sınırlama getirecek. Yazacağı şeyleri söylemesi, orada birileri ile itişip kakışması normal değil. Gazeteciliğin bir sürü kuralları var. Sosyal medya kuralsız zannedildiği için veya öyle kullanıldığı için sıkıntı doğuruyor. Bazıları sosyal medyadan da yararlanarak yazı yazanlar da var ancak benim gibi gazetecilik yapanlar için sosyal medyayı bu şekilde kullanmanın mahzurlu olduğu kanaatindeyim. Son dershaneler olayında bile  tarafların sosyal medyada görünme arzularının bu ihtilafı bu noktaya getirdiği kanaatindeyim.

Bugün hala gazetelerinde yazamayacakları keskinlikte olan cümleleri twit olarak atıyorlar. Geri dönüşü olsa twit sonrada silinmiş olsa bile insanlar onu okuyor, atılan twitler de karşı taraf için de esas niyet olarak algılanıyor. Haberlerde köşesinde sergilenmeyen gizli niyet bir twitle sanki gün yüzüne çıkmış gibi oluyor.  Bunlar da ortalığı karıştıran şeyler olarak görülüyor.  Başka meslekten olan insanlar için de bu ideal bir araç bile olabilir.  Bir şeyleri anında duyurma imkanı buluyorlar.

Sosyal medyayı doğrudan takip etmediğini daha çok sosyal medyada yaşananlarla ilgili yapılan haberler nedeniyle sosyal medyada neler yaşandığından haberdar olduğunu anlatan koru ilerde sosyal medyanın çok yararının da görülebileceğini, zor durama düşen insanların sosyal medya kanalı ile seslerini geniş kitlelere bu kanalla duyurma imkanının olduğunu söyledi.  Koru, “Belki sosyal medya üzerinden demokrasinin kanallarını açabilecek birtakım şeyler bile gelişebilir.

 

MEDYANIN GELECEĞİ KAĞIDA BASILI DEĞİL İNTERNET YAYINCILIĞINDA

 

Medyanın yeni yapılanmasıyla ilgili dünya çapında meslek örgütleri nezdinde ciddi tartışmaların sürdüğünü belirten Koru “Ben bizim bildiğimiz anlamda kağıda basılı gazeteciliğin ömrünün fazla olmadığı kanatindeyim.  Bizim gibi ülkelerde sanki 30-40-50 yıl yaşayacakmış gibi hesaplar yapanlar var. Bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Yaşı 30′un altında olan gençlerin gazeteleri bayiden değil,  bilgisayar ve mobil cihazlardan okuduklarını düşünüyorum. Bu nedenle yeni gidişe ayak uyduracak yeni açılımlara ihtiyaç var.  Ancak bu alanda büyük bir kurasızlık alanı gibi gözüküyor. Bunun getirdiği sıkıntılar her yerde yaşanıyor.  Sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte tıpkı geleneksel gazetecilik gibi bu alanın da kendi içinde kurallara gideceğini düşünüyorum.  Her ülkede kendi medyasına yönelik  kurallar ve uygulamalar var. Daha etik anlamda kime ne diyebileceği, hangi sınırlar içinde diyebileceği bunların kurallarının zaman ve süreç içinde gerçekleşebileceğini düşünüyorum.  Bu alanda kuralların daha erken konması halinde gelecekte medyayı internet üzerinden yayın yapan medyanın şekillendireceğini düşünüyorum.” Dedi.

 

İNTERNET  GAZETECİLERİ ASIL KENDİLERİNİ MERKEZE KOYSUN

 

“Sınırsız özgürlük alanı gibi gözüken bu alanın doğru olmadığı bu sınırların da nasıl çizilmesi gerektiği bugün üzerinde en fazla durulan konu.” Diyen Fehmi Koru internet medyasının gelceğine ilişkin çarpıcı öngörülerde bulundu  ”Bugün internet gazetecileri benim anlamadığım bir şekilde kendilerinin de genel medyanın içinde tanınması gayreti içindeler. Bence tam tersini yapmaları lazım. Kendilerinin organize olmaları örgüt etrafında toplanmaları  gerekir. Çünkü gelecek orada. O örgütlenme çerçevesinde  kendi  aralarında etik değerler ve kurallar oluşturarak yollarına devam etmeleri, geleneksel medya ile de fazla ilgilenmemeleri gerekir. Ben olsam bunu tercih ederim.  Var olanın içinde görünmek güzel ancak onun kuralları farklı.   Günlük gazetenin televizyonun kuralları farklı, farklı olmak zorunda.  Dolayısıyla onunla uğraşmak onun içinde yer almak yerine kendi alanında kendi kurallarını oluşturarak daha itibarlı hale gelmeye çalışmak bana sanki daha daha doğruymuş gibi geliyor.”

Köşe yazarlığının değişim geçirme zorunluluğu olup olmadığı konusuna değinen Koru geleneksel medya içindeki köşe yazarları yine bildikleri gibi yorum yaparlar ancak internet sitelerinde yazanların biraz daha farklı olması gerektiğini düşünüyorum.  Anında tepki verme açısından büyük şansa sahipler.  Ben yazdığım yazıyı ancak bir gün sonra okuyucuma ulaşıyor. Aradan 16-18 saat geçiyor.  Yarını beklemedim tarzında köşe yazanların daha yaygın şekilde kullanıma sokulması gerekir düşüncesindeyim. Bugün sitelerde gazetede çıkacakmış gibi yazılar yayınlanıyor. Onun yerine daha güncel hemen yenilenebilen anında tepki veren dolayısı ile de hemen okunma ihtiyacı duyulan   modeller olması gerekir.

İnternet medyası üzerinden yayın yapılması interaktifliği de teşvik ediyor.  Okuduğu yazara okuyucunun görüş açıklama hakkı da verilmişse hemen tebrik veya eleştirmek için devreye girebiliyor. Veya email adresi ile görüşünü ortaya koyabiliyor.. Gazetelerin internet siteleri üzerindeki köşe yazılarına da bu şekilde tepkiler gelebiliyor.

İNTERNET MEDYASI İÇİN KORU’DAN İKİ MODEL ÖNERİSİ

İnternet siteleri isterlerse derinliğine araştırma haberleri de yapabileceğini, kendisinin de yıllardan beri köşesindeki yazılarda ulaşmalarını istediği kaynağın linkini verdiğini anlatan Koru bunun büyük bir kolaylık ve güzellik olduğunu ancak bunu  sayfalar dolusu değil, olayın özünü ortaya koyacak şekilde yayımlanabileceğini bununla birlikte anında gelişen olayları çek edip duyurma şeklinde de haber verilebileceğini belirterek “İnternetin böyle bir kolaylığı  ve avantajı var. Bazı siteler diğerinden geri kalmayayım diye aynı haberi tekrarlıyorlar. Oysa kendisine özel haberler üzerinde yoğunlaşmalı. Bu alanda ilk haberi nereden öğrenebilirim diyenin aklına o site gelebilmeli. Oysa bugün hep birbirinin arkasından koşan ve hangisinin doğru söylediğini bilemediğimiz sitelerle dolu etraf.

ABD’de birkaç site var.  İlk ben verdim yarışı içindeler.  Önce haberi veriyor daha sonra o haberi geliştiriyor. Bir de olan haberi daha detaylı şekilde veren siteler var ancak bizde bu ayrıntılara fazlaca önem veren çok fazla site yok. Bu anlamda biraz geri olduğumuz da söylenebilir: Buna rağmen tıklanma yönünden çok önemli noktaya gelmiş sitelerin bu iki yönden birini tercih edeceğini veya ikisini harmanlayarak yeni bir mecraya dönüşme istadı olarak bunu kullanabileceklerini sanıyorum. Önümüzdeki dönem daha çok internet üzerinden ulaşılabilen medya araçlarının belirlediği bir dönem olacak.”

Fehmi Koru, bir gazeteden ayrılıp yeni bir gazeteye başlamadığı dönemlerde sadece internet üzerinden köşe yazısı yazmaya yönelik teklifler aldığını teklif edilen rakamlara da hayli şaşırdığını belirterek ” Ama biz yazdığımız yazıları gazetede görmeye alışmışız. Bu yüzden geleneksel medyadan gelen teklifleri değerlendirdim Ama bunlar olmayacak şeyler değil. NSA ile ilgili belgeleri açıklayan Snovden internet üzerinden yeni bir girişimin içinde yer almaya karar verdi. Belki yakın gelecekte insanlar gelenekselden mi internetten mi diye düşünürken daha fazla tercihini internetten yana kullanacaktır düşüncesindeyim ” Dedi.

 

KORU’NUN GÖZÜYLE HABER7

 

Koru, “Haber 7 en fazla göz attığım takip ettiğim sitelerden biri. Çalışmalarını da başarılı buluyorum. Erişimde de sayıca çok ilerde olduğunu biliyorum. Etrafımda ticaret yapan arkadaşların bana ulaştırdıklarına göre geri dönüşlerin de en fazla olduğu mecra olarak Haber7′yi görüyorlar.” Dedi.

 

KORU’DAN ERTUĞRUL ÖZKÖK’E İNCE MESAJ

 

Diyarbakır Buluşması’na tarihe not düşülecek dönem olarak değerlendiği günde  bir başka gazetecinin Myanmar’a gidip Budist tapınaklarıyla ilgili düşüncelerini yazmasının kendisine tuhaf geldiğini söyleyen Fehmi Koru, ” Ben olsam oraya gitmişken, Budizm barış dinidir şöyle iyi dindir gibi anlatırken Budist rahiplerinin öncülüğünde de insanlar öldürülüyor. Bir tane rahibe de bunu sormasını beklerdim”

Cumhurbaşkanlığı sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Koru, çok farklı şeyler olacak beklentilerine rağmen bunun çok doğal gerçekleşebileceğini belirterek “Tayyip Bey eğer Cumhurbaşkanı olmak isterse cumhurbaşkanı olacak. Parti kiminle daha iyi ileri gideceğini düşünürse o kişi partinin başına getirilecek. Kendi doğallığı içinde gerçekleşecek. Siyaset o kadar zaptu rapt altına alınacak bir şey değildir.” Dedi.

Kaynak: Haber7

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent