logo

reklam

İlçe ilçe İstanbul anketi! Bu ilçeler bıçak sırtı.

İstanbul’da ilçe ilçe son anket durumu.

2009 yerel seçimleri ve 2011 genel seçimlerini 1 puan farkla tahmin eden Genar Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü İhsan Aktaş, İstanbul’daki ilçelerde son durumu analiz etti.

2009 yerel seçimleri ve 2011 genel seçimlerini 1 puan farkla tahmin eden Genar Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü İhsan Aktaş, İstanbul’daki ilçelerde son durumu analiz etti.

Sabah gazetesine konuşan İhsan Aktaş’a göre, 17 Aralık operasyon sonrası oluşan siyasi gerginlik AK Parti’nin oylarını etkilemedi.

İşte İhsan Aktaş’ın verdiği bilgilere göre, son anketsonuları..

AK PARTİ OYLARINI KORUYOR

GENAR’ın yaptığı son anketsonuçlarına göre, 30 Mart yerel seçimleri öncesi AK Partiyüzde 48′lik oy oranını koruyor.

Sonuçlara partilerin oy dağılımı söyle:

AK Parti yüzde 48.8
CHP yüzde 28
MHP yüzde 13
BDP yüzde 6.5
SP yüzde 1.5

Genel seçimlere yönelik yapılan anketlerde de partilerin oy oranlarında büyük bir değişiklik olmuyor.

AK PARTİ yüzde 49
CHP yüzde 26.5
MHP yüzde 13.5
BDP yüzde 6.4
SP yüzde 1.4

SARIGÜL MÜ TOPBAŞ MI?

İstanbullu seçmenin en çok merak ettiği soru 30 Mart yerel seçimlerini hangi adayın kazanacağı.

Bugüne kadar İstanbul’da 7 ayrı araştırma yapan GENAR’ın anketsonuçlarına göre, Mustafa Sarıgül’ün adaylığı sonrası CHP’nin oylarında 5 puanlık bir artış var. Ancak bu artış seçim yarışı için yetersiz görünüyor. Yine aynı araştırma sonuçlarına göre, Mustafa Sarıgül’ün oy oranı yüzde 38 iken, Kadir Topbaş’ın oy oranı yüzde 50 bandında.

ANKARA’DA GÖKÇEK AÇIK ARA ÖNDE

GENAR’ın araştırma sonuçlarına göre Ankara’da AK Partiyüzde 53 oy oranına sahip. AK Parti’yi yüzde 28 ile CHPtakip ederken, MHP’nin yüzde 15 oy oranı var.

BİNALİ YILDIRIM İZMİR’DE FARKI KAPATIYOR

İzmir’de yapılan anketler ise AK Parti’nin İzmir adayı Binali Yıldırım’ın seçimlerde CHP’yi zorlayacağı yönünde sonuçlar veriyor. Son anketlere göre AK PartiCHP’yle oy farkını yüzde 7′ye kadar indirmiş durumda. GENAR’ın sahibi İhsan Aktaş’a göre Binali Yıldırım seçimi başabaş götürür.

İSTANBUL’UN İLÇELERİNDE DURUM NE?

ŞİŞLİ: Şişli’de seçimi Mustafa Sarıgül’ün adayı belirleyecek. Ancak AK Parti’nin adayı Mukadder Başeğmez’in çalışmaları ilçede iyi gidiyor.

MALTEPE: AK Parti’nin adayı Edibe Sözen seçimi başabaş götürecek gibi görünüyor. Sözen’in en büyük avantajı ise Sivaslı olması. Maltepe’de yaşayan Sivas kökenli vatandaşların AK Parti’den yana tercihte bulunması olası. Kadın aday olması da şansını yükseltiyor.

KARTAL: İyi bir çalışmayla AK PartiKartal’ı geri alabilir.

KADIKÖY: Kadıköy’de seçime ihtiyaç yok. CHPaday göstermesede Kadıköy’ü kazanır.
BAKIRKÖY: İbre CHP’den yana.
AVCILAR: AK Parti’nin Avcılar’da genel seçim oyu CHP’nin çok önünde. Dolayısıyla AK Parti’nin Avcılar’da bu seçim şansı yüksek.

BÜYÜKÇEKMECE: Eğer önceki seçimden önce Kadir Topbaş Büyükçekmece sahilde boydan boya bir yürüyüş yapmış olsaydı muhtemelen AK Parti seçimleri kazanmış olacaktı. Seçimlerin kaderini kampanyanın kalitesi belirleyecek.

SARIYER: Bu seçim de  AK Partiile CHParasında bir mücadele izleyeceğiz. Birbiren yakın oylar alınacağını düşünüyorum. MHPkökenli genç bir aday ile yarışa hazırlanan AK Parti’nin Sarıyer’de şansı hiç de az değil.

ATAŞEHİR: Genel seçimlerde  AK PartiCHP’nin 10 puan önünde. Yerel seçim oylarında da CHP10 puan önde. Değişken bir seçmen kitlesi var. Seçimin tam seçime benzediği bir ilçe olacak.

AK PARTİ BU İKİ İLÇEYE DİKKAT ETMELİ

İstanbul’da kaderi çok ilginç olan bir ilçe var. Beykoz iki defa bir adayı üst üste seçmedi. Beykoz’da seçim sıkı bir yarış içinde geçer. BuradaCHPadayının profili de önemli.
Beylikdüzü de her zaman CHPve AK Parti’nin başabaş olduğu bir yer. Her iki partinin seçmeni de bilinçli. Dolayısıyla Beylikdüzü de AK Parti için kritik ilçelerden biridir.

Kaynak: http://www.internethaber.com/ilce-ilce-istanbul-anketi-bu-ilceler-bicak-sirti-637973h.htm

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent