logo

reklam

İlk teravih, ilk sahur

İstanbul Müftülüğü camileri Ramazan’a hazır hale getirdi. İl genelinde 80 camide hatimle, 22 camide enderun usulü teravih namazı kılınacak. 639 cami itikafa girmek isteyenler için hazırlanacak. Kadir Gecesi’nde de 973 cami sabaha kadar açık kalacak.

İstanbul İl Müftülüğü ramazan süresince kentte birçok etkinlik gerçekleştirecek. Bunun için hazırlıklarını uzun süre önce tamamlayan müftülük İstanbul’daki camileri Ramazan’a hazırladı. Bu yıl İstanbul genelinde 80 camide hatimle teravih namazı kılınacak. Osmanlı döneminde ramazanda bütün camilerde uygulanan, her dört rekatı, Türk musikisinin farklı makamlarında kılınan ve ilahilerle süslenen enderun usulü teravih ise son yıllarda birçok camide yeniden hayat buluyor.

OSMANNLI GELENEĞİ YAŞAYACAK

Enderun usulü teravih namazı, ramazan süresince Eyüp Sultan, Sultanahmet, Süleymaniye ve Fatih camilerinde her akşam kılınacak. Vatandaşlar, Üsküdar, Zeytinburnu, Şişli ve Arnavutköy’deki 17 camide farklı tarihlerde, Bahçelievler Basın Sitesi Camisi’nde de cumartesi akşamları enderun usulü teravih kılma imkanı bulacak.

639 CAMİDE İTİKAF İZNİ

Ramazanın son on gününün camide ibadetle geçirilmesi anlamına gelen ve sünnet olan itikaf için kent genelindeki 639 cami hazırlanacak. Bu camilerde aynı zamanda il müftülüğü ve ilçe müftülüklerin koordinesinde itikaf ibadetini yapanlara sıcak yemek ikram edilecek. Kur’an-ı Kerim’de, bin aydan hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi dolayısıyla İstanbul’da 973 camide özel programlar yer alacak. Vatandaşlar bu geceyi camilerde sabahın ilk ışıklarına kadar ibadetle geçirebilecek.

HERGÜN İFTAR VERİLECEK

Ramazan ayında yardıma muhtaç kişilere yönelik 116 caminin müştemilatında her gün iftar verilecek. Adalar’da Büyükada Hamidiye ve Büyükada Nizam camilerinin yanı sıra Fatih’te 13, Küçükçekmece’de 9, Beşiktaş’ta 8, Maltepe’de 7, Bayrampaşa ve Ümraniye’de 6 cami ile diğer ilçelerdeki camilerde ihtiyaç duyan vatandaşlar iftar yapabilecek.

Kadınlar için özel program

İstanbul’da Ramazan süresince Eyüp Münzevi ve Ümraniye İmam-ı Azam camilerinde sadece kadınlara özel programlar yer alacak. Farklı ilçelerden kadın vaizler her gün farklı bir konuda sohbet edecek ve tefsirli mukabele programı düzenleyecek. Mukabeleyi farklı kız Kur’an kurslarından öğreticiler okuyacak. Ramazan’la birlikte ilginin arttığı ‘Alo Fetva’ hattında bu aya mahsus 7 kişi çalışacak ve hat, 09.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet verecek. Öte yandan İl Müftülüğünce bu aya mahsus olarak huzurevleri, cezaevleri, engelliler merkezi ve ve sevgievlerine ziyaretler gerçekleştirecek, sergiler açılacak

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent