logo

reklam

” İmar barışı 10 gün içinde çıkıyor ”

İmar barışına Boğaziçi de dahil edildi! Uzun yıllardır kangren haline gelmiş tapu sorununu çözüme kavuşturmak için imar barışı hazırlayan devlet, Boğaziçi’ndeki mevzuata aykırı yapıları da barış kapsamına aldı.

Başbakan Yıldırım, ülke genelinde 12 milyon konutu ilgilendiren, imar barışı olarak tanımladığı düzenlemenin 10 gün içerisinde çıkaralacağını söyledi. Yıldırım, “Bu bir imar affı değil, bu imar barışıdır. Reform niteliğinde bir düzenlemedir” dedi.

752x395-imar-barisi-10-gun-icinde-cikiyor-1524987868385

 

 

“KAYIT AŞAMASINDA İSTİSNA YOK”

“İstanbul Boğazı’nda ‘geri görünüm ve etkilenme bölgeleri’nin dışında mahalleler, şehirler kuruldu. Beykoz, Sarıyer, Üsküdar’da binlerce yapı var” diyen Demirtaş, bu yapıların tamamını kayıt altına alabilmek için bu yola başvurduklarını söyledi.

Başvuruların beyan esaslı olacağını vurgulayan Demirtaş, “Bize müracaat edildiğinde olmayacak bir yere bir şey yapıldıysa onu kayıt altına alacağız, yani kayıt aşamasında istisna yok, ancak belgeyi tapuya çevirirken tekrar bakacağız, abuk subuk yerlere tapu vermeyeceğiz” dedi.

HAZİNE ARAZİLERİ DAHİL OLACAK

Hazine’ye ait arazilerde kaçak inşa edilmiş yapılara da şans verileceğini belirten Demirtaş, “Hazine arazisi üzerindeki yapıları bile kayıt altına alarak onlara da şans veriyoruz. Hazine’ye ‘Arsayı bize tahsis et’, Hazine arazisinin üzerine kurulu yapıda yaşayan kişilere de ‘Bu yapıyı satın al’ diyeceğiz. Bedelini alıp mülkiyet sahibi olduktan sonra diğer işlemleri yapacağız” diye konuştu.

KANAYAN YARA: Mülkiyetle, imarla, ruhsatla ilgili bir sorun, bu bütün vatandaşlarımızın kanayan yarası. Binası var elektriği yok, binası var ruhsatı yok, binası var mülkiyeti kendisine ait değil. Bütün bunları ortadan kaldıracak ve bu yılların biriktirdiği sorunu çözecek düzenlemeyi önümüzdeki 10 gün içerisinde çıkarıyoruz. Bunun adı imar barışıdır. Vatandaşımızla barışıyoruz ve bundan sonra da şehirlerimizin daha güzel inşa edilmesi, imar edilmesi için de gereken titizliği gösteriyoruz.

Devlet tüm yapıları kayıt altına almak ve vatandaşın konutlarıyla ilgili yıllardır kangren haline gelmiş tapu sorununu çözüme kavuşturmak için imar barışı adı altında tarihi af getiriyor. Boğaziçi’ndeki mevzuata aykırı yapıların da kapsama alındığı imar barışında başvuruda bulunanların konutları üzerindeki yıkım kararları durdurulacak. 70 milyar liraya yakın bir gelirin hedeflendiği barış kapsamında olmadık yerlere inşa edilen konutlara ise kesinlikle tapu verilmeyecek. Tüm yapılar kayıt altına alınacak İmar barışına Boğaziçi’ndeki mevzuata aykırı yapılar da dahil edildi. Gazete Habertürk’e açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Türkiye’deki yapı sayısının tam olarak bilinemediğini belirterek, “İstisna getirmedik ki tüm yapılar kayıt altına alınsın ve yapı envanteri tutulmuş olsun. Düzenleme ile Türkiye’deki konut sayısının net olarak ortaya konulacak” dedi. Kayıt aşamasında istisna olmayacak Kayıt aşamasında istisna olmayacağının altını çizen Demirtaş, “Ancak olmadık yerlere inşa edilen konutlara ise kesinlikle tapu verilmeyecek. İstanbul Boğazı’nda ‘geri görünüm ve etkilenme bölgeleri’nin dışında mahalleler, şehirler kuruldu. Sarıyer, Üsküdar ve Beykoz’da binlerce yapı var. Bu yapıların tamamını kayıt altına alabilmek için böyle bir yola başvurduk” diye konuştu

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent