logo

reklam
01 Ocak 2016

İşaret diliyle kandırıp dolandırdı

Ankara’da faaliyet gösteren Aşıklar Grup, ev sahibi yapma vaadiyle sadece Ankara’da 110, diğer şehirlerle birlikte 150 işitme engellinin hayatını kararttı. Şirket, bankalardan kredi çektirdiği vatandaşlardan topladığı belirtilen yaklaşık 12 milyon lirayı geri ödemedi. Çoğu asgari ücretle çalışan engelliler, evlerine haciz gelince soluğu savcılıkta aldı. Şirket sahibi İrfan Aşıkoğlu ile 29 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Saadet Zinciri Kurdu!

Kendi anne babası da işitme engelli olan ve İrfan Aşıkoğlu, başkanlığını yaptığı SS Ankara Çankaya Konut Yapı Kooperatifi ve Evbir Projesi adıyla henüz imara açılmamış bölgelerden arsa toplayarak dar gelirlilere ev sahibi olmayı vaad etti. Aşıkoğlu şirket ve kooperatifte birlikte çalıştığı G.Ş., B.T. ve A.D.’nin de aracılığıyla Ankara, İstanbul ve farklı şehirlerde yaşayan işitme engellilere ulaştı. Şebeke, değeri 4-5 bin lira civarında olan 1′er dönümlük kooperatif hisselerini 45 bin Lira karşılığında işitme engellilere satmaya başladı. Sadece Ankara’da 110, diğer şehirlerle birlikte 150 civarındaki işitme engelli, ellerindeki tüm birikimleriyle hisse satın aldı. Bir hisseye parası yetmeyenlere ise hukuki bir değeri olmayan sözleşme adı altında pay kağıtları verildi. Parası olmayanlar için ayrıca Ankara’da çeşitli bankaların kredi pazarlama birimlerindeki şebeke üyeleri devreye sokuldu. Engellilere, ‘kredileri yüzde 20 karla geri ödeme’ sözü de veren Aşıklar Grup, bu sayede kısa sürede yaklaşık 12 Milyon TL’nin üzerinde para topladı.

Yanında Sosyal Medya Uzmanları da Var!

İrfan Aşıkoğlu ile bağlantılı olduğu söylenen sözde sosyal medya uzmanı olarak bilinen dolandırıcı Emre Olur’da çeteye hizmet verdiği biliniyor.

1 GÜNDE 10 BANKADAN KREDİ

İstanbul ve farklı şehirlerde hisse satın almaya ikna edilen işitme engelliler Ankara’ya çağırıldı. Asgari ücretle çalışan pek çok engelliye şirketin bankalardaki bağlantıları kullanılarak Ankara’da aynı gün içinde 10 ayrı bankadan küçük miktarlar halinde toplam 100 bin TL’nin üzerinde kredi çektirildi. İşitme engelli olduklarını bildiği halde 5-6 ayrı kişiye kredi veren banka görevlilerinin de şirketin saadet zincirinin parçası olabileceği üzerinde duruluyor. İşitme engellilerin avukatları, toplam 15′in üzerinde bankanın kullanıldığını, 5 bin ile 20 bin lira arasında değişen miktarlarda 500′ün üzerinde kredi sözleşmesinin yapıldığını belirtiyor. Banka şubelerinin yıllık kredi pazarlama hedeflerini tutturmak için söz konusu dolandırıcılığı görmezden geldiği de iddialar arasında. Ankara Cumhuriyet Savcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun yaklaşık 3 ay önce iddialarla ilgili başlattığı soruşturma ise sürüyor. Mağdur avukatları, yeni kredi bilgilerinin bankaların kredi takip merkezlerine 3 gün sonra düştüğünü bilen bazı kişilerin de bu dolandırıcılıkta parmağı olabileceğine dikkat çekiyor. Öte yandan Ankara’ya çağırılan işitme engellilere işyerlerinden izin alabilmeleri için bir federasyon tarafından “engelli sporcu” belgesi verildiği de öğrenildi.

EVLERİNE İCRA GELDİ

Aşıklar saadet zincirine para kaptıran işitme engelli vatandaşların bir çoğunun evlerine haciz geldi, maaşlarına bankalar tarafından el konuldu. Mağdurlardan Ahmet Altan Erdoğan’ın babası Mehmet Erdoğan, “Oğluma Akbank, Halk Bankası, Yapı Kredi, ING Bank, Odea Bank ve TEB olmak üzere 6 ayrı bankadan toplam 101 bin TL kredi çektirmişler. Asgari ücretle çalışan insanlara nasıl bu kadar kredi verilir. Bu krediler için başlatılan icra takiplerinin durdurulmasını, borçların soruşturma ve açılan davalar sonuçlanana kadar dondurulmasını talep ediyoruz. Çocukların borçları her geçen gün katlanarak artıyor” dedi. Mağdur yakınları, kendilerini aylarca oyalayan bazı avukatların da mağduriyette parmağı olduğunu belirterek “Şirket sahibi İrfan Aşıkoğlu bize “Ankara’da faaliyet gösteren bir avukata işitme engellilerin acil mağduriyetini gidermesi için 1 Milyon TL’nin üzerinde para verdim dedi. iddiasında bulundu.

Anne Babası da Engelli

Anne ve babası işitme engelli olan Aşıklar Grup Başkanı İrfan Aşıkoğlu, işaret dilini çok iyi biliyor ve işitme engelli vatandaşların dezavantajlarından bu sayede yararlandığı iddia ediliyor. Mağdur avukatları Aşıkoğlu’nun MHP lideri Devlet Bahçeli ile fotoğraf çektirerek bunu istismar aracı yaptığını, yine farklı siyasi partilerdeki ilişkilerini kullandığını kaydediyor.

Mağdurlara Kolaylık Sağlamış

Aşıkoğlu Gruba ait reklam videolarında “Gayemiz hizmet sebebimiz ticarettir” bu reklam video çalışmalarının başında dolandırıcı olarak bilinen sosyal medya uzmanı Emre Olur tarafından kordine edildiği biliniyor. İrfan Aşıkoğlu, konut ihtiyacı nedeniyle bu işe giriştiklerini ve vatandaşlara faizsiz vade farksız ev sahibi olma imkanı sunduklarını söylüyor. Evbir projesinin sahibi olan Aşıkoğlu, yine verdiği röportajda çekilen krediler nedeniyle mağdur olan vatandaşlara bu şekilde kolaylık sağladıklarını söylüyor.

Telefonlarımıza cevap vermiyor

Telefonlarımıza çıkmayan İrfan Aşıkoğlu’nun asistanı açıklamayı şirket avukatı Mehmet Çolakoğlu’nun yapacağını söyledi. Çolakoğlu ise söz konusu iddiaları kabul etmediklerini, hukuksal sorumlulukları bulunmadığını savundu. Çolakoğlu, “Sorumluluğumuz bulunmamasına rağmen bu insanların mağduriyetlerini gidermek için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent