logo

reklam

İşte Başbakan’ın özel olarak ilgilendiği şehir

AK Parti’de yerel seçimler öncesi nefesler tutulurken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de durum nasıl?

Ak Parti’nin Ankara, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Gümüşhane, Amasya, Bartın ve Kırşehir adayları belli oldu.Başbakan Erdoğan bu hafta ve gelecek hafta bazı şehirlerin adaylarını da açıklayacak. Başbakan’ın önemsediği kritik şehirler dışında bir de kendisi için çok özel olan bir şehir var. Elbette Başbakan Erdoğan’ın memleketi Rize‘den bahsediyoruz.

BAŞBAKAN ERDOĞAN MEMLEKETİNİN ADAYINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

Başbakan Erdoğan’ın Rize için özel bir çalışma yaptığını dile getiren Rize Belediye Başkan aday adayı ve Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan,  Başbakan’ın bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta Rize’yi açıklayacağını tahmin ediyoruz, dedi. İbrahim Erdoğan, Rize ile ilgili en doğru kararı verecektir, Başbakan Erdoğan kimi seçerse seçsin, kazanan Rize olacak. Bize seçilsek de seçilmesek de memleketimiz için hizmet etmeye devam edeceğiz. Biz hizmete ve hizmetkarlığa talibiz, açıklamasında bulundu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN İZİNDEN GİDECEK

İbrahim Erdoğan, Rize ile ilgili projelerini anlatırken en dikkat çekici olan ise ‘Yol için camii yıkacağım’ projesiydi. Bu yönüyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın izinden gittiğini ima eden İbrahim Erdoğan, eğer belediye başkanı adayı olur ve belediye başkanı koltuğuna oturursam Rize’deki Orta Cami’yi kaldırırım, sözünü verdi.

Peki, bu vaat bir belediye başkan aday adayı için bir risk teşkil etmiyor mu? Bu sorunun cevabını İbrahim Erdoğan kendinden emin bir şekilde verdi:

“YOL İÇİN CAMİ YIKARIM”

“Kentsel dönüşümle birlikte şimdiki yol ağımız üzerinden yaparsak, şehri daha boğmuş oluruz. Onun için yeni projeler üretmemiz gerekiyor. Yol için cami kaldırılır. Eğer belediye başkanı olursam Rize’deki Orta Cami’yi kaldırırım. Neden yıkacağımızı Rize halkına anlattığımızda bir sorunla karşı karşıya kalacağımızı tahmin etmiyorum. Çünkü Rizeli de yol yapılması için caminin yıkılmasından yana… Bu vesileyle ‘Cami yıkan belediye başkanı’ sıfatı yakıştırmalarını alacağımı sanmıyorum. “

Rize için neler yapabileceğini ÇAY TV’deki ‘Çay’da Sabah’ programında tek tek anlatan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“BELEDİYE BAŞKANLARI RİZE’YE DESTEK VERECEK”

“Gazetecilik hayatımda yerel yönetimlerle ilgili büyük tecrübe kazandık. Ülke TV’deki “Yerel Yönetimler” programına 2 bin 200′e yakın belediye başkanını konuk ettik ve onlarla hala görüşüyoruz. Halen görevde olan belediye başkanları, seçime kadar zaman zaman Rize’ye gelerek bizimle beraber olup, çalışmalarımızı destekleyecek. Bu programlar, bize yerel yönetimlerin nasıl yönetildiğini ve yönetilmesi gerektiğini bize öğretti. Hizmete talip olmak için böyle bir çalışma içerisine girdik.”

“RİZELİ ‘GÜLER YÜZLÜ’ BAŞKAN İSTİYOR”

“İş dünyası, esnaf ve STK’larla sık sık görüşüyoruz. Görüştüğümüz herkes bize şunu söylüyor: ‘Görev almaya hazırız.’ Rize insanı çok çalışkandır ve ortak iş yapmayı sever. Güler yüzlü başkan istiyorlar. Koordinasyon çalışmalarımız çoktan başladı. Rize’dekiler de böyle bir duruma susamış ve buna ihtiyacı var. Bu insanların bizimler aynı görüşte olmaları bize ayrıca şevk veriyor… “ 

“BU DURUM İÇİMİ ACITIYOR”

“Rize’de 15 bin öğrenci var. Bunların hepsi Rize’nin turizm elçisi konumunda. Eğer onları Rize’ye katkı sağlayacak durumuna getirmeksek, çok şey kaybetmiş oluruz. Üniversite gençliği ve Rizelileri ne yapıp yapıp, buluşturmak gerekiyor. Öğrencilerin Rizelilerle buluşacağı, Rize’nin tadını çıkartacak mekanları yok. Bu arkadaşlarımız hafta sonunu iple çekiyorlar. Çünkü bu arkadaşlar ilk fırsatta hemen Trabzon’a akıyor, bu da benim içimi acıtıyor. “

İNSANLAR OTOMOBİLİYLE RİZE’DE DOLAŞAMIYOR

“Bu şehrin, kentsel dönüşüm, ulaşım, çevre ve alt yapı sorunları var. Esnaf ile vatandaş arasında iletişimsizlik problemi var. Şehrin kalbinin attığı merkezi rahatlatmamız lazım. İnsanlar otomobilleriyle Rize’de dolaşamıyor. “

“Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden olan Rize’de şehir içinde yeşilden yoksun bir durum var. Deniz ile yeşilin ahengini bozan bir yol var. Şehrin giriş ve çıkışları çok problemli. Daha iki yıl önce sel felaketi yaşandı. Bu selde Rize halkı drenajların çalışmadığını gördü. Rize’yi bu yollardan çıkartmak gerekiyor.”

“Bu şehrin parklara ve meydanlara ihtiyaç var. Meydan ile şehir parkını birleştirme projelerimiz var. Bu koca meydanın altına da dev bir otopark alanını açacağız. Kısacası Rize ve Rizelinin rahat nefes alabileceği bir şehir hayalimiz var. “

“RİZE’NİN TURİZM POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”

“Rize’nin her tarafı doğal park ama biz bunu kullanamıyoruz. Turizm konusunda şehrimiz çok geri konumda. Rize turizm potansiyeli olarak çok dolu bir yer ancak gerek yerli gerekse yabancı turisti şehrimize çekemiyoruz. Turist, memleketimize geldiğinde konaklayacağı bir otel, otobüsünü park edeceği bir alan yok. Biz bu sıkıntıları ortadan kaldıracağız.”

Adaylığım kesinleştiği takdirde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleri ve STK’larla beraber bir seçim beyannamesi hazırlayacağız, diye açıklama yapan Erdoğan, bu beyanların çok güçlü olacağına dikkat çekti. Erdoğan, o beyannamede Rize’ye ne söz verdiysek hepsini yerine getireceğiz. Başbakan’ın bize vereceği emirleri seçim beyannamesine koymamak gibi bir lüksümüz yok. Bugün Konya, Kayseri ve Şanlıurfa’da ne varsa Rize’ye onu vadediyoruz, dedi.

omer.sut@haber7.com

Haber7.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent