logo

reklam
17 Şubat 2014

Kabataş olayında yalan söyleyen kim?..

Star Gazetesi’nden Elif Çakır, Mağdure Z. Develioğlu ile görüşüp, yaşadıklarının bir bölümünü aktardığında da, tarihler 13 Haziran’ı gösteriyordu.

Kabataş olayında yalan söyleyen kim?..

Gezi Olaylarının ilk günlerinde, 1 Haziran 2013′ün akşam saatlerinde, İstanbul Kabataş’ta Z. Develioğlu isimli genç bir anne ve 6 aylık çocuğunun başına gelenlerden, ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Haziran 2013 tarihli grup konuşmasında sarf ettiği: “Maalesef çok önemli bir yakınımın gelinini Başbakanlık Ofisi’nin yakınında, yanında 6 aylık çocuğu ile yerlerde süründürdüler, kendisini taciz ettiler, çocuğunu taciz ettiler” şeklindeki sözleriyle haberdar oldu Türkiye.

Star Gazetesi’nden Elif Çakır, Mağdure Z. Develioğlu ile görüşüp, yaşadıklarının bir bölümünü aktardığında da, tarihler 13 Haziran’ı gösteriyordu.

Z. Develioğlu’nun anlattıkları ana hatlarıyla şunlardı: “Bir anda üzerleri çıplak, elleri deri eldivenli 70- 100 kişilik kalabalığın ortasında kaldım. İçlerinden bazıları hakaret ve küfürlerle bana ve bebeğime saldırmaya başladı. Devrim yaptıklarını, Erdoğan’ı asacaklarını söylüyorlardı. Yediğim darbelerle kendimi kaybetmişim. Hiçbir şey hatırlamıyorum. Kendime geldiğimde üzerim idrar kokuyordu.”

Elif çakır’ın aktardığı ayrıntılar arasında; yaşadığı olay sonrası Z. D.’nin her saat başı yıkanma hissi duyduğu, panik atak geçirdiği için evinden dışarı çıkamadığı, 6 aylık bebeğini emziremediği ve olayın yargıya intikal ettirildiği gibi hususlar da vardı.

Sonrasında yaşananlar içerisinde, genç bir hanımın hicap duyduğu için anlatmadığı ya da kendisiyle konuşanın yayınlamak istemediği şeyler olduğu da ortaya çıktı.

Ailenin ve konudan haberdar olan kişilerin, başlangıçta olayın duyulmasının, ciddi birtakım gelişmelere sebebiyet vermesinden ve ortalığın daha da karışmasından endişe ettikleri, ancak birkaç gün sonrasında, hiç değilse bu vahşeti işleyenlerin cezasız kalmaması için harekete geçtikleri anlaşılıyor.

Hemen hepinizin bildiği bu ayrıntıları, biraz da şunun için tekrarlıyorum: 1 Haziran’da yaşanan bir olay, herhangi bir şekilde kullanılmak istenseydi, ortaya çıkması için bu kadar beklenir miydi?

Mağdure Z. Develioğlu ve ailesi savcılık müracaatı yaptıklarında, Kabataş gibi bir yerde onlarca MOBESE kamerası olduğunu ve olup bitenlerin bu kameralar tarafından kaydedildiğini düşünerek, suçluların tespit edileceği ve kısa sürede yakalanacaklarından emindirler.

Başta Elif Çakır olmak üzere, olaya detaylı bir şekilde muttali olan gazeteciler de aynı kanaattedirler.  Öyle ya, olay her tarafı MOBESE kameralarıyla dolu bir yerde yaşanmıştır. Ancak kısa bir süre sonra, olay günü Kabataş ve civarında bulunan MOBESE kameralarının, ki sayıları 30′a yakındır, devre dışı kalmış olduğu, yani olayla ilgili herhangi bir görüntü olmadığı söylenir…

Mağdure  Z. Develioğlu, ailesi, yakınları ve konuyu takip edenlerin tamamı; olayın aydınlığa kavuşması için MOBESE görüntülerini bekliyor olduklarına göre, kameraların devre dışı olduğu ya da kayıtların kesinlikle ortaya çıkmayacağı konusunda bilgi sahibi olamazlar…

Genç bir annenin, onlarca kamera önünde yaşadığını düşündüğü bir hadise konusunda, yalan söyleyebileceği iddiasında bulunabilmek için, ne kadar alçalmak gerekir?

1 Haziran 2013′te Kabataş’ta yaşanan vahşi saldırı hakkında yalan söyleyenler, o çevrede bulunan 30′a yakın MOBESE kamerasının -her nedense artık- çalışmadığını; yada çalışıyor olsalar bile, olayla alakalı görüntülerin hiç bir şekilde ortaya çıkmayacağı konusunda kesinlikle emin olanlardır.

Yüzleri nasır bağlamışlar neyse ama yarın yüz yüze bakacağımız insanlar; bu konuda olsun, yarın yüzlerinin ciddi şekilde kızaracağını hesaba katmıyorlar mı?..

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve ‘özenle temizlenmiş’ bir halde servis edildiği belli olan, alanı uzaktan gören güvenlik kamerası görüntüsü hakkında da şunu söyleyelim: ‘MOBESE olmadı, uzaktan çekilmiş ve özenle temizlenip, zaman kodları ve başka yerleriyle oynanmış güvenlik kamerası görüntüleri verelim’ teklifine karnımız tok… Başlangıç olarak, o görüntülerin üzerinde oynanmamış ve kesilmemiş halini servis ederseniz, makbule geçer…

Ekrem Kızıltaş – Haber7
ekremkiziltas@gmail.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent