logo

reklam

Madende finans isyanı çıktı

Madencilik şirketi Akdağlar Grup’un Başkanı Mehmet Akdağ, bankalar ve bürokrasiyi eleştirdi. İşadamı, “Bankalar sektöre kredi vermiyor. Bürokrasi de bizi zorluyor” dedi.

Toplam bin 500 kişiye istihdam sağlayan Türkiye’nin önde gelen madencilerinden Akdağlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akdağ, işadamlarının hem bankalara hem de bürokrasiye kızgın olduğunu söyledi. Bankaların maden sektörüne kredi desteğinde bulunmadığından yakınan işadamı, kendisinin de bugüne kadar yaptığı kredi başvurularına yanıt alamadığını belirtti. Finans desteği sağlandığı takdirde yatırımlarını iki katına çıkarabileceğini açıklayan Akdağ, Türkiye’nin maden zenginliği açısından 132 ülke arasında 28′inci sırada olduğunu vurgulayarak şunları anlattı: “Maden potansiyelimizin yüzde 1′ini bile kullanamıyoruz. Yeterli finans desteği verilir ve bürokrasi yatırımları engellemezse kısa sürede milyarlarca dolarlık yatırıma başlanır.”

YABANCI YATIRIMCI GELMİYOR

Akdağ, Türkiye’de madencilik sektörünün gelişmesinin önündeki en önemli engelin bürokrasi olduğunu vurguladı. Akdağ, “Var olan izinlerin yenilenmesinde sürekli sıkıntı yaşıyoruz. Dünyanın her tarafından ‘madenimizi al işlet’ şeklinde teklifler geliyor. Son olarak Arnavutluk’ta Avrupa’nın en büyük nikel madenlerinden birini satın aldık. Ancak Türkiye’de ise bürokrasiyi aşamıyoruz” dedi. Akdağ, bu nedenle yabancı şirketlerin Türkiye’ye gelemediğini belirterek, “İzin sürecini anlayamıyorlar. Sektöre küsenler var” diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİYLE YATIRIM ARTACAK
Mehmet Akdağ, Türkiye’nin çözüm sürecinin ekonomiye katkısının büyük olduğunu söyledi. Bu kapsamda 2011′de Osmaniye’de yapımından vazgeçilen 300 milyon dolarlık nikel fabrikası yatırımının süreçle birlikte yeniden gündeme geldiğini açıklayan Akdağ, “2011′de PKK yüzünden madeni kapatmak zorunda kalmıştık. Fakat çözüm süreciyle birlikte burayı hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2014/04/20/madende-finans-isyani-cikti

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent