logo

reklam
06 Kasım 2013

Sami Aydın ile Özel Röportaj

İlknur Çalışkan: Sayın Başkanım öncelikle yoğun programınız arasında bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Geçtiğimiz günlerde aday adayı olduğunuzu resmen ilan ettiniz bunun için sizi tebrik ediyor, sürecin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.
Neden Sami Aydın, halk sizi neden  seçmeli ?

Sami Aydın: Sami Aydın Sivas’ın yakinen tanıdığı bir isim Sivas’a Belediyecilik anlamında çok ciddi hizmetleri olan farklı bir Belediyecilik anlayışını uygulamaya koyan sıradan Belediyeciliğin dışında şehri  yaşam standardı olarak örnek çalışmalarıyla aldığı noktadan çok daha iyi yerlere getiren bir hizmet süreci yaşattığımız için vatandaşımız bu anlayışın devam etmesini arzu ediyor. Sivas’ın göç veren il olmasından göç alan bir il konumuna geçmesini arzu ediyor. Zaman zaman kamuoyuna da yansıyor bir çok kamu projelerinin Belediye ile Merkezi Hükümetin uyumlu olmasının ne kadar önemli olduğunu bu süreçte çok iyi görüyoruz. Projelerde o frekans  uyuşmazlığından kaynaklanan gecikmeler ve sorunlar yaşandığı basına ve kamuoyuna yansıyor bütün bunları bir araya getirdiğinizde hem Belediyenin Merkezi Hükümetle uyumlu olması hem de Sami Aydın’ın Belediyecilik anlamında yaptığı hizmetlerin kamu oyu nezdinde takdir görmesi Sami Aydın’ın tekrar göreve gelmesini zorunlu hale getiriyor bizde bu beklentiye duyarsız kalamazdık inşallah hepimiz için hayırlı olur.

İlknur Çalışkan: Belediye Başkanı olduğunuz dönemde Sultan Şehrin çehresini değiştiren, estetik açıdan hak ettiği güzelliğe kavuşturan büyük projeleri hayata geçirdiniz. Tekrar göreve gelirseniz ne gibi projeleriniz olacak?

Sami Aydın: Bizim tarzımız, anlayışımız belli bu gün yeni göreve geldiğim takdirde hem o geçmişteki tecrübe ve deneyimlerimiz hem 2004′ de aldığımız belediye ile 2009’da bıraktığımız belediyenin imkânları açısından çok hızlı aşama kaydettiğini biliyoruz.  Sivas’ta ideal ölçekli bir şehir olmasına rağmen ciddi bir trafik karmaşasının ve otopark sorunlarının olduğunu  görüyoruz. Türkiye’de kentsel dönüşüm süreci hızlı bir şekilde başlamasına rağmen Sivas’ın bu anlamda istenilen düzeyde olmadığını ve Sivas’a vizyon katacak ileri aşamalara taşıyacak önemli projelerin zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi gerekir. Bu anlamda Kızılırmak’ın şehre kazandırılması gerektiğini 2009 seçimlerinde de programımıza almıştık. Yine Kale projesinde yıllardır konuşulmasına rağmen hiçbir ilerleme kaydedilmedi, onun da Sivas’a kazandırılması gerekiyor. Üniversite öğrencilerimizin şehir ile olan bağlantısında sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Bizim bıraktığımız dönemde 23-24 bin öğrenci varken bugün 45 bin civarı öğrenci olduğu söyleniyor. Kaplıcaların kış turizmiyle ilgili ilk adımlar atıldı. Kış turizmiyle kaplıca turizminin entegre haline getirilmesi, Sivas’ta sanayinin altyapısının güçlendirilmesi, istihdamın geliştirilmesi adına atılması gereken önemli adımlar var. İşimiz kolay değil biliyoruz ama bunun üstesinden gelecek birikim ve altyapımız var. İyi bir ekiple iyi bir çalışma yapmak istiyoruz. Bu takımda başta hükümetimiz, Sayın Bakanımız, milletvekillerimiz ve STK’larımız hep beraber Sivas’ı hak ettiği yere getireceğimiz inancındayım. Adaylığımız kesinleşirse somut projeleri paylaşacağız.

İlknur Çalışkan: Sivas’ın acı bir gerçeği var ki bu da sürekli göç veriyor olması tabiri caizse kan kaybetmesi, siz bu durumu neye bağlıyorsunuz? Kader mi?

Sami Aydın: Kesinlikle kader diyemeyiz insanlar iş ve aş imkanı fazla olan yerleri tercih ederler bu hizmetleri  daha iyi nereden alacaklarına inanıyorlarsa orada yaşamayı isterler şu da bir gerçek ki her insan doğduğu büyüdüğü yerlerde yaşamayı arzu eder. Neden Sivas’ta bu göç  fazla? Altyapı eksikliğinden. Biz Sivas’ta yaşam kalitesini yükseltecek  projeler üretmeliyiz, insanlar mutlu olmalı, gençlerimiz iş imkanı bulmalı bu taktirde başka şehre yönelmeleri mümkün değil. Bunu sadece kamu eliyle değil özel sektörle de güçlendirmeliyiz örneğin; organize sanayinin ihtiyaçlarını giderip tamamladığımızda inanıyorum ki  bu göç azalacaktır. Göç eden vatandaşlarımızın bir bölümünün de şehre dönüşünü sağlayacaktır. Bu şehir geçmişte  Türkiye’nin köklü ve büyük şehirlerinden bir tanesiydi, neden  son 30-40 yılda bu göç süreci yaşamış, bunu iyi analiz edip sebeplerinin araştırılması ona göre de çözümlerin ortaya konulması lazım.

İlknur Çalışkan: Siyasetten uzak kaldığınız dönemlerde neler yaptınız?

Sami Aydın: 2009’dan sonraki süreçte kendi işlerime yoğunlaşma fırsatı buldum. Ailemi,  çocuklarımı, çevremi ve dostlarımı çok ihmal ettiğimi gördüm. Bu süreç benim için adeta yeniden bir yapılanma süreci oldu. Şahsımla ilgili o süreçten kaynaklanan eksiklikleri giderme fırsatı bulurken diğer taraftan da görev yaptığım Belediye Başkanlığı sürecini zihinsel olarak irdeleme imkânını bana verdi. Adeta bir yenilenme ve geliştirme fırsatı oluşturduğu kanaatindeyim inşallah edindiğim bu tecrübeleri önümüzdeki süreçte Sivas adına hizmet sunarken katkısı ve yansıması olacağını düşünüyorum.

 

İlknur Çalışkan: Kentsel dönüşüm kapsamında eski sanayinin kaldırılıyor olması sizce doğru bir projemi, konuyla ilgili infiali neye bağlıyorsunuz?

Sami Aydın: Yeniden yapılanma elbette doğru ama bunun doğru proje ve yöntemlerle hayata geçirilmesi lazım. Bazen yapılan bir iş o şehre veya bölgeye tamiri zor sorunları da beraberinde getirebilir. Dediğiniz infial nedeni olarak ben bir yöntemin etkili olduğunu düşünüyorum şöyle ki öncelikli olarak orada ki vatandaşlarımız günlük kazancıyla evini geçindiren esnaflarımız siz onlara burayı boşaltın! diye bir yaklaşım ortaya koyarsanız bu yanlış olur önce esnafın faaliyetlerini yürütecekleri yeni bir sanayi sitesi kurmalısınız sonra makul bir taşınma süresi tanımalısınız. Ben o alan için öngörülen projenin doğru bir proje olduğunu düşünmüyorum. Siz o alana AVM, rezidans,beş yıldızlı otel ve konut projesinin hepsini  yoğunlaştırdığınız zaman çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacaksınız.Belki kağıt üzerinde yada animasyonda hoş bir görüntü olabilir ama alt yapıda ciddi sorunlarla karşılaşacağınızı ön görmeniz gerekir.Örneğin projenin o alana yapılması durumunda  25-30 bin kişinin giriş çıkış yapacağını düşündüğünüzde oradaki trafik sorununu alt yapının kanalizasyonun, suyun, doğal gazın,elektrik ve telekomun buna cevap verebileceğini önceden iyi planlamanız gerekecektir.Bence o projelerden bir veya ikisi tercih edilmeli diğerlerinin şehrin başka bölgesine yapılması gerekir. Orada mülkiyeti olan vatandaşlarımızın arsasını, tapusunu devrettiği zaman karşılığında ne alacağını net olarak bilmesi gerekir. Bahsettiğiniz infialin bu belirsizlik nedeniyle oluştuğunu düşünüyorum. Eğer  yöntem  ve sistem doğru uygulanırsa vatandaşımızın bu endişesi ortadan kalkacaktır.

İlknur Çalışkan:  Mevcut Belediyenin icraatları kamuoyunda  vasat bulunuyor ve geçen sürenin ise Sivas için kayıp olduğu kanısı var, nasıl yorumlarsınız?


Sami Aydın:
Bu konuyla ilgili ancak şunu söyleyebilirim şahsımla ilgili kamuoyunda şehir içinde ve dışındaki hemşerilerimiz bu teveccühü ortaya koyup tekrar göreve gelmemi arzu ediyorlarsa bu her şeyi net bir şekilde ortaya koyuyor.Bizim zamanında planladığımız bazı projelerde bir takım ilaveler olduğunu görüyoruz. Bu döneme özgü kendi vizonuyla ve düşüncesiyle ortaya konmuş yeni bir projenin Sivas’a kazandırıldığını ne yazık ki görememekteyiz. Kamuoyunun büyük çoğunluğu bizi tekrar görevde görmeyi arzu ediyorsa bu sorduğunuz soruya gereken cevabı veriyor.

İlknur Çalışkan: Hepimiz biliyoruz ki siyaset çelmesiz, sabotajsız bir alan değil zira AK Parti’nin var oluş sürecinde de bunu gördük. Hakkınızda en son Milletvekilliği seçiminde aday listesinde yer almadığınızdan dolayı Abdullatif  Şener’le seçim kampanyası yaptığınız yönünde dedikodular olmuştu bununla ilgili neler söylersiniz?

Sami Aydın: Ben Sivas’ta AK Partiyi kuran kişiyim, kurucu il başkanlığı görevini üstlenmiş biriyim öncelikli olarak Sami Aydının bütün geçmişi siyasi ve ticari hayatında verdiği sözü tutan, taahhüt ettiğini yapan yapamayacağını taahhüt etmeyen bir kişiliktir. Dolayısıyla Abdullatif Bey partimizde Bakanlık düzeyinde görev yapmış bir şahsiyettir. Birlikte o dönemde çalıştık ancak daha sonraki süreçte partimizden ayrıldıktan sonra bırakın Sayın Şener ‘le en ufak çalışmayı görüşmemiz dahi olmamıştır. Az önce sizde ifade ettiniz siyasette eğer potansiyeliniz ve gücünüz varsa sizin yerinizde gözü olan veya yerinize talip olanlar kendi düşünce ve projelerini anlatmakta yetersiz kalınca sizi aşağı çekip yıpratmaya çalışırlar. Günümüzde iletişim ve bilgi teknolojisi o kadar gelişti ki bir fotoğrafınız ya da konuştuğunuz bir cümleniz anında görülür duyulur, şahsımla ilgili böyle bir şey görülmemiştir çünkü yaşanmamıştır. 2009 seçimlerinde çok ciddi iftiralarla karşılaştım. Belediye şirketine fabrika kurdum dediler ki Sami Aydın’ın kardeşinin fabrikası. Şehre büyük hizmetler kazandırdım dediler ki bunu birilerine peşkeş çekiyor. Sami Aydın’ın duruşu bellidir, nettir hamdolsun. Bu partiye olan sevgimi şöyle ifade etmek isterim; Bir insanın çocuğu elinde doğar büyür gelişir her zaman anne babası için özel ve önemlidir, çocuğuna hata yapsa da toz kondurmaz Ak Parti de benim için böyle bir anlam taşıyor. Ak Partiye karşı Sami Aydın’ı farklı göstermek tamamen art niyetli düşüncedir. Sivas’ta Sami Aydın Ak Parti ile bütünleşmiş bir kimliktir, siyasetçidir bunun aksini düşünen bana değil kendine zarar verir.

İlknur Çalışkan: Sn. Başbakanımızın tüm dünyada hayranlık uyandıran başarısının özünde Hakk’a ve Halkına duyduğu sevgisi yer alıyor. Yüce Allah’ın ona bahşettiği vasıflarda bu denli sevilip sayılmasının önemli bir nedeni. Peki, Sami Aydın Sn. Başbakanımızın en çok hangi yönünü seviyor ve örnek alıyor?

Sami Aydın: Başbakanımızın hayatını okudum şunu rahatlıkla söyleyebilirim yaklaşık 12 yıldır beraber siyaset yapıyoruz. Sn. Başbakanımızın siyasi hayatında yaşadığı birçok süreci kendi hayatımda yaşadım. Sizinde ifade ettiğiniz gibi benimle ilgili dedikodular iftiralar zamanında Sn. Başbakanım içinde yapılmış ama o halkına ve kendine güvenip yoluna devam etmiş, haksızlıklar karşısında net bir duruş sergilemiş. Sami Aydın’da öyle, bu bazen eleştiri bazen takdir konusu olmuş.Yaptığı projeler halk nezdinde sıradanlaştırma gibi eleştirilere maruz kalsa da daha sonra taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmış. Aynı şeyleri bende yaşadım. Sn. Başbakanımızın kararlı duruşu, ilkeli oluşu, vizyonu, olaylara bakışı, inandığı doğrulardan taviz vermemesi, adaletli ve şeffaf bir yönetimi benimsemesi benim en çok beğendiğim yönleri.

İlknur Çalışkan: Gözlemlediğim kadarıyla sizinde üslubunuzda alışılmış siyasetle çokta bağdaşmayan bir sekine ve tevekkül hakim, bu halinizi vicdan rahatlığına ve Halkın teveccühüne bağlayabilir miyiz?

 

Sami Aydın: Elbette. İnsanlar kendilerine güvendiğinde bu iç huzuru hissederler. Ben siyasetin insanlarla yapıldığına inanıyorum. Siyasetçinin arkasında halk desteği yoksa bir yere gelemeyeceğini gelse de kalıcı olamayacağı kanısındayım. Bu gün Sivas halkı beni tekrar göreve getirme eğiliminde olmasa emin olun şu an sizinle bu röportajı yapmazdım. Dikkat ettiyseniz ne aktif siyaset yaptığım dönemde ne de aday adayı olduğum dönemde ben rakiplerime hamdolsun çamur atmadım atmamda, rakiplerimi kamuoyu nezdinde küçük düşürme gibi bir çaba içine girmedim girmemde. Ne yaparım? Yaptıklarımı ve yapmak istediklerimi anlatır takdiri kamuoyuna bırakırım. Siyasette olması gereken tarz budur, böyle olduğunda zaten kendinizi rahat hissedersiniz. Her şeyin Allah’ın takdiri olduğunu bilen bir insanım eğer aday olursak yapmamız gereken çalışmaları yaparız sonrası nasip ise hem Sivas hem de kendimiz için hayırlısıyla olsun temennisini ortaya koyarız kendimizi de rahat hissederiz hepsi bu.

 

İlknur Çalışkan: Hayırlısı olan Belediye Başkanı olmamanız yönünde ise nasıl bir yol izleyeceksiniz. Bağımsız adaylık düşünür müsünüz?

Sami Aydın: Hayır! Bu da tamamen bilinçli olarak yıpratmaya yönelik yapılan çalışmalardır. Bırakın bağımsız olmayı farklı farklı partilerden aday olacağım bile söylendi. Benim illa Belediye Başkanı olma gibi sığ bir düşüncem asla yok ben Sivas halkı benden hizmet bekliyorsa ve partinin yetkili organları yarım kalan hizmetlerimizi devam ettirmemiz karalılığında olursa elbette hizmetimi yaparım. Benim siyasetimde, adresimde,  yerimde belli.  Başkanlık olur ya da olmaz bu benim duruşumu kesinlikle değiştirmez. 

 Sayın Başkanım sorularımın hepsini samimiyetle yanıtladınız hem şahsım hem de Sarıyer Gündem okurları adına çok teşekkür ediyorum.

Ben de size ve Sarıyer Gündem okurlarına teşekkür ediyor sevgiyle selamlıyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent