logo

reklam

Sarıyer, Avrupa Bölgeler Meclisi (AER)’de Temsil Edilecek.

AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olan Hicran Çelikyay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 13 Haziran 2014 tarihli oturumunda alınan karar ile Avrupa Bölgeler Meclisi’ne üye olarak seçilmiştir.

Aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği Meclis üyesi de olan Hicran Çelikyay, Avrupa Bölgeler Meclisi’nde İstanbul’u temsilen Kurumsal Komite’de görev yapacaktır. Sarıyer Belediye Meclisi’nde Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu üyesi olan Hicran Çelikyay’ın AER meclis üyeliği ile edineceği bilgi ve tecrübenin, Sarıyer’e sağlayacağı katkı memnuniyet ile karşılanmıştır.

Avrupa Bölgeler Meclisi (AER –Assembly of European Regions):

1985 yılında Strasburg –Fransa’da kurulmuş olan; Avrupa’nın ilk ve en büyük resmi Bölgesel Yönetimler kurumudur. En Batı’da Azor Adaları ve en doğuda Tataristan’a kadar uzanan bir coğrafyadan toplam 240 Bölgesel yönetim (35 ülkeden) ve 15 uluslararası kurum üyedir.

Avrupa Bölgeler Meclisi toplantılarında bölgeler arasında tecrübe paylaşımı yapılmakta ve proje ortaklıkları kurulmaktadır. Avrupa birliği bünyesinde hizmet eden AER’in üyeleri, Avrupa birliği ve çevresinde yer alan ülkelerin şehirlerinden oluşmaktadır. Üyeleri arasında eyaletler, otonom yönetimler ve Türkiye’deki gibi Büyükşehir Belediyeleri ve İl Özel İdareleri de bulunmaktadır. AER’in Strasburg, Brüksel ve Alba-Romanya’da sekreterya ofisleri bulunmaktadır. Mayıs 2013’de ilk kez Avrupa Birliği dışından; İstanbul’dan ve ilk kez 1. Turda Hande Bozatlı Başkanlığa seçilmiş ve halen görevine devam etmektedir.

HİCRAN ÇELİKYAY KİMDİR?

1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldu. 2000-2009 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Coğrafi Bilgi Sistemi uzmanı olarak görev yaptı. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi yüksek lisansını yüksek onur derecesiyle tamamlayan Çelikyay, halen Marmara Üniversitesi Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı’nda doktora programına devam etmektedir. Çalışma alanları arasında Avrupa Birliği, Yerel Dış Politika, Metropoliten Yönetim, kentsel sistemler, yerel yönetimler ve kent konseyleri bulunmaktadır. Evli ve biri kız, biri erkek olmak üzere iki çocuk annesidir.

Kaynak:İstanbul  Times Haber Ajansı (İTAH)

http://www.bogazicigundem.com/haber/6999/sariyer-avrupa-bolgeler-meclisi-aerde-temsil-edilecek.html

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent