logo

reklam

Sarıyer’de yapılan anketler.

Sarıyer’de telefon yoluyla  kesin olarak kimlerin yaptığını

bilmediğimiz farklı farklı anket duyumları alıyoruz…

Telefon yoluyla yapılan ankette Sarıyer’de İki Belediye Başkanının adı soruluyor.  AK Parti ve Chp ‘de Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Sarıyer Belediye Başkanlığı için ciddi ciddi planlar yapılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Sarıyer için Şükrü Genç tek aday konumunda. Parti’de çok önemli Aday Adayları var. Ali Cengiz Tamer bunlardan bir tanesi. İlçe adayları konusunda ise netleşen aday ismi yok. Ali Cengiz Tamer yoğun çalışma temposu içinde.

 

Son iki üç aydır Sarıyer’de zaman zaman anketler yapıldı. Bazılarını aday adayları, bazılarını genel merkezler İlçedeki durumu görmek için yaptırdı. Son zamanlarda ilçemizde suni gündemler yaratıldığı gibi suni anketlerde yapılıyor. Anketörü kapan dükkanına kapatıyor ve kendi istediği adamları tek tek getirip anketörü etkiliyor. Pınar Mahallesinde İsmini açıklamak istemeyen bir abimiz’e bizzat Aday Adayı İsmi sorulmuş. Tanıyıp tanımadığı sorulmuş.

 

Bu bir iddia değil gerçek. Elbette hepsi böyledir demiyorum. Ama anketler sağlıklı yapılmıyor. Bu işler profesyonelce yapılmalı ve şartlar ve koşullar ne olursa olsun anketörler etki altında kalmamalıdır. Benim görüşüm yakın zamanda ve bundan sonra yapılacak anketler sağlıklı değil.

 

En sağlıklısı telefon anketi

 

Sahada etki altında kalındığı için en sağlıklısı telefon anketidir. Sarıyer’de partilerin aday adayları veya parti oyları merak ediliyorsa telefon anketi yapılmalıdır. Telefonla yapılacak anketleri etkileme veya yönlendirme şansı yok gibi. Sarıyer’de bulunan küçük mahallelerde anketörlerin geldiği ve anket yaptığı hemen öğrenilir ve derhal anketörlerin peşine düşülerek herkes kendi lehinde yönlendirme yapabilir. Benim görüşüm anketlerle yola çıkacak partiler yanılabilirler. Yukarıda da belirttiğim gibi mahallelerde anketörlerin hissedilip yönlendirilme şansı çok yüksek.

Bugün “Asla falanca adaya oy vermem” diyen seçim zamanı gelince mecburen kendi partisine yönelebiliyor. Netice olarak herkesin bir ideolojisi bir duruşu var.  İnsanlar seçim yaklaştıkça kendi saflarına çekiliyor.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent