logo

reklam

“Tarihi mekanlar yeni acılara sahne olmasın” çalışması

salih-guzel (1)

Sarıyer Doğa Sporları Derneği Başkanı Salih Güzel, Rumeli Feneri ve Garipçe’de bulunan tarihi kalelerinin restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

“Yeni Sarai Sierra cinayetleri yaşanmasın”

Sarıyer’in tanınmış simalarından Sarıyer Doğa Sporları Derneği Başkanı Salih Güzel, 17. yüzyılda yapılmış, IV. Murat dönemi eserlerinden Rumeli Feneri ve Garipçe’de bulunan tarihi kalelerinin restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. Kale içindeki galerilere değinen Güzel, buraların sokak sanatçıları tarafından kültür-sanat aktiviteleri için değerlendirilebileceğini söyledi.

TOPKAPI KADAR DEĞERLİLER

“Tarihi surların cam kırıklarıyla ve çöplerle dolu olduğunu ifade eden Salih Güzel, “Bir toplum değerini ne kadar yaşayabilirse, o kadar ileriye gider. Bizim için Topkapı Surları ne kadar kıymetliyse bu surlar da o kadar kıymetlidir.”

FENERİN VE KALELERİN ATIL GÖRÜNTÜLERİ İÇİMİ ACITIYOR

“Rumeli Feneri ve Garipçe kaleleri benim içimi acıtıyor. Buralarda arkadaş gruplarıyla toplanıp alkol alan ve daha sonra bu bira şişelerini sağa sola fırlatan gruplar herkesi rahatsız ediyor. Ayrıca kale içerisi çöplerle dolu. Kız ve erkek arkadaşlarıyla gelen gençlerin, tarihi kalelerin galerilerinde uygunsun işler yaptığını biliyoruz ve bu görüntüler hepimizi rahatsız ediyor. Sarıyer Doğa Sporları Derneği olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet ediyorum”

salih-guzel (2)

“RESSAMLAR, MÜZİSYENLER, SOKAK SANATÇILARI FAALİYET GÖSTEREBİLİR”

“İstanbul Boğazı’nın, Karadeniz tarafından en uç noktada yer alan kalenin kemerli bir giriş kapısı bulunmakta. Bu giriş kapısının etrafında kalan bahçelerin özel bir çalışmayla dizayn edilebileceğini düşünüyorum. Ayrıca bu kaleler gece-gündüz aydınlatılabilir. Sarıyer Belediyesi’nin bu hususta çok daha fazla duyarlı olması gerekir.”

Fener ve kaleler ile ilgili yapılabilecekleri anlatırken bir yandan gezerek gösteren Güzel , “Buralara restorasyon çalışması sonucu belli bir fonksiyon kazandırılabilir. Surların içindeki galeriler, kültür-sanat amaçlı ya da yeme-içme mekanları olarak değerlendirilebilir. Buralar ressamlar, müzisyenler sokak sanatçıları tarafından çok farklı biçimde değerlendirilebilir, turizme açılabilir” dedi.

http://www.sariyergazetesi.com/mini-manset/tarihi-mekanlar-yeni-acilara-sahne-olmasin-calismasi/

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent