logo

reklam
30 Haziran 2014

Telefon dolandırıcıları iş başında

 Telefonla kontür dolandırıcılığının ardından, yeni bir dolandırıcılık türü daha ortaya çıktı.

Sarıyer’de  bir vatandaşı arayarak kendilerini ” İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden arayan polis’ olarak tanıtan dolandırıclarlar, ” Kimlik bilgileriniz terör örgütünün eline geçmiş, banka hesaplarınızda öyle bu hesaplardan para aktarılmıştır. Ayrıca hesaplarınızda 6- yada 7 adet otomatik ödeme talimatı verilmiş” gibi yalanlarla, vatandaşları kandırmaya çalışıyor.

”Bu operasyonun çok gizli olduğu ve devlet sırrı” olduğunu söyleyen dolandırıcılar, vatandaşlardan bu bilgileri kimse ile paylaşmamalarını ve banka hesaplarını ele geçiren teröristleri yakalamak üzere olduklarını, dolayısıyla kendilerine küçük bazı bilgi ve hesap numaralarıyla yardımcı olmaları durumunda, ”teröristleri yakalamalarının an meselesi” olduğunu söylüyorlar. Ve ağına düşürdükleri vatandaşları kandırarak fazla miktarda parayı kendi banka hesaplarına yatırtıyorlar.

Polis olduklarını iddia eden dolandırıcılar, tuzağına düşürdükleri vatandaşlardan ilk önce TC kimlik numarası, doğum tarihi gibi bazı kişisel bilgileri istiyor. Dolandırıcılar, daha sonra vatandaşa, banka hesaplarını ele geçiren ”teröristleri yakalamaları için”, ele geçirilen banka hesabında hareket olması, dolayısıyla banka hesabından bazı para çekme ve yatırma işlemleri yapması gerektiğini söylüyorlar.

Hesabından parayı çeken vatandaşları, kendilerinin vereceği hesaba bankamatikten banka kartsız para yatırma işlemi yapmaya ikna etmeye çalışan dolandırıcılar, parayı yatırması halinde bankamatikte durmasını ve daha sonra parayı geri çektireceklerini söylüyorlar. Bu süre içinde vatandaşın telefonu kapatmasını istemeyen ve kapatması halinde ”polis ile işbirliği yapmamakla suçlayan ve suç işlediğini” söyleyen dolandırıcılar, vatandaşları, telefonu kapatması halinde tekrar arıyor ve azarlıyorlar.

Lütfen dikkat sizi polis olarak arayan olursa inanmayın mutlaka en yakın Polis Merkezini yada 155 Polis İmdatı arayın.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent