logo

reklam
17 Şubat 2014

Yal(ı)nız 1.5 milyar dolar!

Boğaz’ın incisi yalılardan 35′i satılık. Fiyatları 13 ila 200 milyon dolar arasında olan bu yalıların toplam değeri ise 1.5 milyar dolar. Kur artarken, sahipleri fiyat indirmiyor..

İstanbul Boğazı‘ndaki yalılar, dünyanın gözdesi. İhtişamları kadar fiyatlarıyla da konuşuluyor. Boğaz’ın incilerinin fiyatı ise tam 13 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında değişiyor. Sadece satılık 35 tanesinin toplam fiyatı ise 1.5 milyar dolar.

PAZARLIK YOK


Boğaz’da 20′si Avrupa yakasında, 15′i Anadolu yakasında olmak üzere 35 yalının satılık olduğunu söyleyen gayrimenkul yatırım uzmanı Cüneyt Ateş, şöyle devam etti: “İstanbul’un en pahalı yalısı 200 milyon dolar ile Erbilgin Yalısı. Satılık, aynı zamanda Boğaz‘ın en ucuz yalısı ise 13 milyon dolar ile Anadolu Hisarı‘nda bulunuyor. Satılık 35 yalının toplam değerleri, her birinin ortalama 50 milyon dolar olduğu düşülürse 1.5 milyar dolar.” Dolar kurundaki değişimlerin yalı fiyatlarına herhangi bir etkisinin olmadığını da belirten Ateş, “Yalılar uluslararası bir piyasada işlem görüyor. Dolar, TL karşısında değerlendi diye yalının fiyatında indirim yapılmaz” şeklinde konuştu. Yalı almak isteyen insanların gelir seviyesinin hayli yüksek olduğunu vurgulayan Ateş, hiçbir ekonomik durumun, değişimlerin bu insanları etkilemediğini, satıcının da dolar kaynaklı bir indirim yapmadığını anlattı.

KİRASI 20 BİN DOLAR


Yalı daireleriyle ilgili de bilgi veren Cüneyt Ateş, 3+1, 120 metrekare yalı dairelerinin fiyatlarının ise 3 milyon dolardan başlayıp, 10 milyon dolara kadar ulaştığını vurguladı. Yalıların çok nadir kiraya verildiğini anlatan Ateş, şunları kaydetti: “Yalı daireleri ise kiraya verilir. Kiraları da 6 bin dolar ila 20 bin dolar arasında değişiyor.”

ERBİLGİN YALISI
1880′de yapıldı. 4 katlı ve 64 odası var. Duvarları 22 ayar altın varak rokoko işlemeler ile kaplı. 2 bin 808 metrekare bahçe içinde, 3 bin 630 metrekare kullanım alanına sahip.

EN PAHALI 10 YALI
Erbilgin Yalısı: 200 milyon dolar. Hasip Paşa Yalısı: 160 milyon dolar. Muhsinzade Yalısı: 155 milyon dolar. Fethi Ahmet Paşa Yalısı: 150 milyon dolar. Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı: 125 milyon dolar. Kıbrıslı Yalısı: 120 milyon dolar. Tahsin Bey Yalısı: 115 milyon dolar. Kont Ostrorog Yalısı: 105 milyon dolar. Zarif Mustafa Paşa Yalısı: 85 milyon dolar. Nuri Paşa Yalısı: 80 milyon dolar.

PATRONLAR VAZGEÇMİYOR
Yalı sahibi olan işadamlarından bazıları şöyle: Suzan Sabancı Dinçer: Yeniköy’deki Tahsin Bey ve A. Afif Paşa yalılarının sahibi. Şarık Tara: Yeniköy Yol Yalısı’nın sahibi. Ali Ağaoğlu: Vaniköy’deki yalısında oturuyor. Ali Kibar: Kuzguncuk’taki Madam Ağavni Muratyan Yalısı ile Rumelihisarı’ndaki Ferhan Baras Yalısı’nın sahibi. Halis Komili: Kıbrıslı Yalısı, eşi Alev Komili’nin üzerine kayıtlı. Mustafa Taviloğlu: Anadoluhisarı’nda kendi adını taşıyan yalıda oturuyor.

ÖZLEM KAMER TERCANLI

http://www.takvim.com.tr/Ekonomi/2014/02/17/yaliniz15-milyar-dolar

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent