logo

reklam
01 Nisan 2014

Yeni Türkiye’ye Merhaba…

Nefes kesen yarışın sonuçları netleşti ya da netleşmek üzere. Hemen söylenebilecek olan şey şu: AK Parti’nin ciddi bir zafer kazandı…

Ciddi bir zafer; çünkü özellikle son birkaç aydır oluşturulmaya çalışılan kasvetli hava ve karşısındaki akıl almaz koalisyona rağmen, bir önceki yerel seçime göre oylarını ciddi bir şekilde yükseltmeyi başardı.
30 Mart’ın yerel seçimden çok, adeta bir genel seçim ya da bir tür referandum havasında gerçekleşmiş olması, normal bir sonuçla karşı karşıya olduğumuzu düşündürse de, AK Parti karşısında oluşturulan koalisyonun özellikleri hesaba katılarak yapılacak bir değerlendirme, alınan neticenin birçokları açısından beklenmedik bir durum olduğunu gösterir.

30 Mart akşamının ilerleyen saatlerinde Ankara başta olmak üzere bazı illerde belki de AK Parti karşısında oluşturulan koalisyonun son ataklarından birisi olarak yaşanan şüpheli gelişmeler, daha önceki seçimlerde yaşandığı gibi, bazı neticelerin biraz geç alınmasına sebep olacak gibiydi.

Ancak bu gelişmeler nasıl neticelenmiş olursa olsun, genel tablo tartışılmaz bir zaferi ortaya koyuyor.
30 Mart Yerel Seçimleri’nin neticesi, çevrilen bütün dolaplara ve kurulan bütün tuzaklara rağmen insanımızın oyuna gelmediğinin ve gelişmeleri çok sağlıklı bir biçimde okuyup değerlendirdiğinin açık bir göstergesi.
Şimdi esas mesele, bundan sonra neler olacağı…

Başbakan seçimler sonrası yapmayı artık itiyat haline getirdiği Balkon Konuşmasını dün gece de yaptı ve bundan sonra neler olacağına dair önemli mesajlar verdi.

Bilindiği gibi, seçim sürecinde her ne yaşanmış olursa olsun bunların geride kaldığını ve bundan sonrası için beyaz bir sahife açılacağını vurgulayan ve ortamı yumuşatma vazifesi gören Balkon Konuşması; bu defa da bu yönde mesajlarla yüklüydü.

Ancak, “30 senedir devletin hangi kurumuna sızmışlarsa sızmışlar. Biz de iyi niyetimizin kurbanı olduk. Şimdi bunları ayıklama zamanı gelmiştir. Yasalar içerisinde olacağız. Çünkü bu tür şebekeleri ne millet hoş görü ile karşılar ne de biz” şeklindeki sözlerinde olduğu gibi, yaşanan bazı olayların kesinlikle unutulmayacağı ve bunlara sebebiyet verenlerden hukuk içerisinde hesap sorulacağına dair mesajlar da içeriyordu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması.

“Bugün hiç kimse üzülmesin, 77 milyon bilsin ki bugün Türkiye kazanmıştır… 77 milyon içinde tek bir kişi bile kaybetmemiştir. Onlara hizmetkar olan bir kadro ayrımcılık yapmadan hizmete devam etmektedir” sözleriyle ‘Türkiye’nin kazandığını’ vurgulayan Başbakan’ın dikkat çektiği hususlardan birisi de, muhalefetle ilgiliydi:
“Artık eski Türkiye yok. Yeni Türkiye var. Eski siyaset tarzıyla, eski muhalefet tarzıyla asla yönetim biçimi olmaz. Yeni Türkiye’nin yeni bir muhalefet ihtiyacı açıktır” diyen Başbakan Erdoğan, yeni muhalefet derken neyi kastettiğini de şu sözleriyle açıklıyordu:  “Yeni Türkiye’nin iktidar kadar milleti kucaklayan bir muhalefete ihtiyacı var. Yeni Türkiye’nin kutuplaştırıcı muhalefete değil, Türkiye’nin tamamına aynı dille konuşan bir muhalefete ihtiyacı var. Şunu net bir şekilde gördük ki, sadece iktidar partisinin Türkiye’yi kucaklaması yetmiyor. Krizden beslenen muhalefet anlayışı ülkeye fayda getirmiyor. İstismar siyaseti artık son bulmalıdır. Kibirli, aşağılayıcı, dışlayıcı, horlayıcı siyaset artık muhalefet partileri nezdinde son bulmalıdır.”

Ekrem Kızıltaş – Haber7
ekremkiziltas@gmail.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

patent